Organizace kombinované formy studia

Studium tohoto oboru je otevíráno pouze v kombinované formě, trvá tři roky. Studenti získají odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání Všeobecné sestry v ČR a ve všech členských zemích EU. Úspěšní absolventi studia naleznou uplatnění v zařízeních poskytujících zdravotní nebo sociální služby. Absolventi získají titul bakalář, ve zkratce Bc. uváděné před jménem.

Vlastní studium je kombinací prezenční a distanční formy přípravy (tj. samostudia). Poměr mezi prezenční a distanční formou přípravy je cca 20 % : 80 %.

Studium je vhodné především pro všeobecné sestry z klinické praxe. Studenti/ky kombinované formy studia, kteří nezískali odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání Všeobecné sestry dřívějším studiem (včetně zdravotnických asistentů), musí absolvovat odbornou ošetřovatelskou praxi ve stejném rozsahu a v oborovém zaměření jako studenti prezenční formy studia. Informace o rozsahu praxe je zveřejněna na webových stránkách Ústavu ošetřovatelství, v rubrice Výuka, v popisu předmětu odborná ošetřovatelská praxe I–VI a prázdninová odborná ošetřovatelská praxe.

Výuka (s výjimkou praxe) je v kombinované formě studia organizována ve dvoudenních konzultačních soustředěních, která probíhají zpravidla ve čtvrtek a v pátek 1x za dva týdny od října do května (s výjimkou zimního zkouškového období). Pouze v prvním ročníku studia je výuka zahájena celotýdenním výukovým blokem (pondělí–pátek), který je organizován v druhé polovině měsíce září. Další výuka 1. ročníku probíhá již v obvyklé frekvenci, tj. 1x 2 týdny (dvoudenní blok). Účast na kontaktní výuce je pro studenty povinná.

Praxe (tj. realizace předmětů odborná ošetřovatelská praxe I–VI a prázdninová odborná ošetřovatelská praxe) je v průběhu akademického roku naplánována do týdnů, ve kterých neprobíhá jiná výuka. Ošetřovatelská praxe je organizována na určených pracovištích (viz sylaby jednotlivých předmětů) pouze v pracovních dnech a v denní pracovní směně (od 7.00) pod vedením určené/ho mentora/ky klinické ošetřovatelské praxe, v rozsahu max. 8 hodin denně.

Poslední aktualizace: 26. 11. 2018 / PhDr. RNDr. Daniel Jirkovský, Ph.D., MBA