Nález paracentrické inverze chromozomu 21 v české populaci pomocí lemujících duplikací

A 15 Mb large paracentric chromosome 21 inversion identified in Czech population through a pair of flanking duplications.

Drabova, J; Trkova, M; Hancarova, M; Novotna, D; Hejtmankova, M; Havlovicova, M; Sedlacek, Z. Molecular Cytogenetics. 2014 Aug 19;7:51. doi: 10.1186/1755-8166-7-51. eCollection 2014. IF: 2.662

Mgr. Jana Drábová

Publikaci představuje první autorka Mgr. Jana DrábováÚstavu biologie a lékařské genetiky 2. LF UK a FN Motol.

Inverze jsou balancované chromozomové aberace v rámci jednoho chromozomu, které pro svého nositele mohou představovat riziko změny exprese genů nebo mít za následek narození potomka s nebalancovanou chromozomovou aberací. Podle typu zasaženého chromatinu je můžeme rozdělit na euchromatinové a heterochromatinové a podle přítomnosti centromery v invertovaném segmentu na paracentrické a pericentrické.

V našem souboru, čítajícím více než 2000 pacientů, jsme u tří rodin opakovaně pozorovali přítomnost dvou totožných, asi 150 kb dlouhých duplikací na chromozomu 21 ve fázi cis. Toto pozorování nás vedlo k domněnce, že by se mohlo jednat o chromozomy s inverzí segmentu mezi duplikacemi. Toto podezření jsme sérií vyšetření metodou FISH potvrdili, a zároveň jsme prokázali, že duplikované segmenty se v obou případech nalézají na obou koncích inverze. I přes svůj relativně velký rozsah je tato inverze nedetekovatelná pomocí běžných cytogenetických vyšetření karyotypu, protože invertovaný i normální chromozom 21 mají stejný G-pruhovací vzor. Přestože zlomová místa přestavby zasahují protein kódující geny, nález totožné inverze u nepostižených rodičů a sourozenců našich pacientů nás vedl k názoru, že jde pravděpodobně o benigní genomovou variantu. Odhadujeme, že tato inverze by se v české populaci mohla vyskytovat s frekvencí 1:660. Díky haplotypové analýze se nám podařilo prokázat, že všechny tři rodiny nesou totožné haplotypy uvnitř invertovaného segmentu, zatímco mimo tento segment se jejich haplotypy liší. To poukazuje na možný společný původ této inverze známý jako efekt zakladatele.

Naše studie podporuje tvrzení, že inverze jsou nejběžnějšími variantami v lidském genomu a že jsou mnohdy pro svou lokalizaci či velikost nediagnostikované při běžném vyšetření karyotypu. Nyní se ukazuje, že páry duplikací doprovázejí i další přestavby chromozomů, avšak námi publikovaná inverze zůstává první a největší takovouto publikovanou přestavbou.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25411581

Vytvořeno: 11. 1. 2016 / Upraveno: 12. 4. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková