CT, MR, UZ bioptický fantom v pregraduální výuce

Bioptický fantom CT

V roce 2018 Klinika zobrazovacích metod začala díky fakultním prostředkům využívat Triple modality 3D abdominal phantom, který slouží při výuce studentů medicíny 4. a 5. ročníku při výuce zobrazovacích metod, a to i v nepovinně volitelném předmětu Zobrazovací metody a K 10.

Studenti si mohou bezpečně nacvičit provádění biopsií a punkcí z jater, ledvin i plic, a to jak pod kontrolou ultrazvuku, tak i na CT a se speciálním neferomagnetickým instrumentariem i pod kontrolou magnetické rezonance. Kromě biopsií je model používán na demonstraci samotného vyšetřování na UZ, CT i MRI, provádění softwarové fúze těchto modalit, optimalizaci vyšetřovacích protokolů a testování nových bioptických zařízení.

Model je vybaven speciální umělou kůží, která se sama po biopsii zatahuje, a neumožňuje tak únik polymeru z vnitřku fantomu. Díky tomu umožňuje opakované biopsie.