Veselka J, Tomašov P, Januška J, Krejčí J, Adlová R. Heart. 2016 Sep 1. pii: heartjnl-2016-309699. doi: 10.1136/heartjnl-2016-309699. [Epub ahead of print]. IF: 5.693

Publikaci představuje první autor prof. MUDr. Josef Veselka, CSc., přednosta Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Články v časopisu Heart obsahují i krátkou sekci, ve které autoři popisují, co bylo známo o tématu před publikací jejich studie, co jejich studie přinesla nového a jaký dopad bude mít na klinickou praxi. Vlastně se tím podobá fakultnímu Publikačnímu okénku.
Před publikací naší poslední studie o hypertrofické obstrukční kardiomyopatii bylo známo, že reziduální obstrukce po výkonu, který se zaměřuje na její eliminaci (chirurgicky provedená myektomie nebo katetrizačně provedená alkoholová septální ablace), je spojena s horší dlouhodobou prognózou. Otázkou však je, nakolik máme být v léčbě agresivní a jaká je cílová hodnota, které bychom měli dosáhnout. Úplná eliminace obstrukce, tedy agresivnější léčba, může totiž být zatížena komplikacemi.
V naší práci ukazujeme, že pacienti s reziduálním gradientem pod 30 mm Hg, což je mimo jiné arbitrárně stanovená hranice pro diagnózu hypertrofické obstrukční kardiomyopatie, mají méně život ohrožujících kardiovaskulárních příhod a lepší přežívání. Tudíž hranice 30 mm Hg používaná pro označení diagnózy samotné může být i jistým terapeutickým cílem.
Potěšením pro nás bylo, že studie byla redakcí vybrána jako „Editor's choice“ daného čísla časopisu Heart.
Celý článek si můžete přečíst zde.