Doc. MUDr. Jan Zuna, Ph.D., laureátem Jesseniovy ceny

Docent Zuna je členem skupiny CLIP (Childhood Leukaemia Investigation Prague) při Klinice dětské hematologie a onkologie UK 2. LF a FN v Motole. Za svoji dlouhodobou výzkumnou práci byl v dubnu 2010 na půdě Nové scény Národního divadla poctěn Jesseniovou cenou – oceněním pro lékaře s největším přínosem pro pokrok v medicíně v anketě Lékař roku 2009, organizované Unií pacientů ČR. Nominován byl vědeckou radou UK 2. LF a zvolen komisí odborníků.

Zeptali jsme se doc. Zuny:
Co pro vás toto ocenění znamená?

Cena od Unie pacientů ČR mě samozřejmě moc potěšila, tím více, že byla naprosto nečekaná (dozvěděl jsem se o ní shodou okolností 1. dubna a až do dalšího dne přemýšlel, jestli si na mne někdo nevymyslel pečlivě propracovaný Apríl...). Kromě toho, že mi samozřejmě zalichotilo, že někdo oceňuje naše výsledky diagnostiky a výzkumu dětských leukemií, jsem byl pak během předávání cen moc vděčný za to, do jak skvělé společnosti jsem se dostal – práce dalších oceněných lékařů (třebaže o ní běžně v tisku či v televizi neslyšíme) ve mně vzbuzuje velkou pokoru a respekt.

A ještě bych chtěl dodat, že záměrně říkám „naše“ výsledky – diplom a plaketu jsem sice převzal já, ale cenu samozřejmě beru jako ocenění celé naší skupiny. Věda je dnes týmová práce a já jsem vděčný za to, jak se celému CLIPu daří. A doufám, že nám to dlouho vydrží...

Vědecká laboratorní práce je minoritním osudem studentů medicíny. Co bylo a je vaší motivací se jí věnovat?
Říká se, že příklady táhnou – u mne byl před nějakými patnácti lety tím příkladem dr. Trka, dnes profesor a vedoucí celého našeho Laboratorního centra. Ani já jsem si totiž po škole nepředstavoval, že skončím v laboratoři a klinickou medicínu přenechám jiným. Molekulárně-genetická diagnostika leukemií, která tu právě díky dr. Trkovi (s významnou podporou prof. Starého a vedení tehdejší II. dětské kliniky) v té době začala vznikat, mne začala hrozně bavit a relativně brzy naše práce přinesla i dobré výsledky. Pak už šlo jen o to, přesvědčit sám sebe, že práce v laboratoři není v porovnání s klinickou medicínou něco podřadného, že i tady se dá pomáhat.

K ocenění gratulujeme a za odpovědi děkujeme!

-az-

Vytvořeno: 1. 11. 2010 / Upraveno: 10. 1. 2019 / MUDr. Jana Djakow