Česká hlava: Národní cena prof. Kouteckému

Vážení kolegové, milí přátelé 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy,
prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., letos získal nejvyšší ocenění nadace Česká hlava – Národní cenu.

Cenám projektu Česká hlava, který vznikl v roce 2002, se přezdívá České nobelovky. K laureátům České hlavy patří řada významných českých vědců, například člen naší vědecké rady virolog prof. Antonín Holý, chemik prof. Pavel Hobza nebo prof. Armin Delong, tvůrce elektronových mikroskopů. Nositele hlavní Národní ceny Česká hlava jmenuje přímo vláda, o držitelích cen v dalších 6 kategoriích rozhoduje odborná porota.

Výbor České hlavy každoročně oceňuje zásadní vědecké objevy, ale i jiný intelektuální přínos. Pro naši fakultu je potěšitelné, že letos zjevně zohlednil především zásluhy medicínské, a snad i organizační. Profesora Kouteckého známe jako přednostu i dlouholetého propagátora oboru dětské onkologie, který v Československu založil. Z iniciativy prof. Kouteckého vzniklo Oddělení a posléze Klinika dětské onkologie, která nyní pokračuje jako Klinika dětské hematologie a onkologie UK 2. LF a FN Motol.

Prof. Koutecký se stal v tom nejlepším slova smyslu celebritou, vždy veřejnosti ukazoval, že současná dětská onkologie přináší naději na vyléčení a že tato naděje se naplní u většiny pacientů.

Pan profesor stál mnoho let v čele 2. lékařské fakulty jako její děkan a byl rovněž součástí vedení Karlovy Univerzity ve funkci prorektora.

Měl jsem již možnost panu profesorovi poblahopřát na zasedání vědecké rady (foto), a rád tak činím ještě jednou jménem celé fakulty.

O. Hrušák

Vytvořeno: 24. 11. 2009 / Upraveno: 28. 2. 2018 / Helena Ulovcová