Tvorba e-learningových studijních opor ošetřovatelských intervencí a souvisejících učebních textů

Evropský sociální fond Praha & EU
Investujeme do vaší budoucnosti

Název projektu:

INOVACE PRAKTICKÉ VÝUKY OŠETŘOVATELSTVÍ

Registrační číslo projektu: CZ.2.17/3.1.00/33270

TVORBA E-LEARNINGOVÝCH STUDIJNÍCH OPOR OŠETŘOVATELSKÝCH INTERVENCÍ
A SOUVISEJÍCÍCH UČEBNÍCH TEXTŮ

Klíčová aktivita č. 02

Realizace klíčové aktivity:

1. 2. 2011 – 31. 12. 2012

Za realizaci klíčové aktivity odpovídala:
PhDr. Šárka Tomová

Stručná charakteristika klíčové aktivity:

V rámci této klíčové aktivity bylo vypracováno více než 40 elektronických studijních opor, které jsou studentům dostupné na síti MEFANET. Většina studijních opor má následující strukturu: příprava pomůcek, příprava pacienta před výkonem, průběh výkonu, péče o pacienta po výkonu, péče o pomůcky po výkonu. Tato osnova odpovídá logické návaznosti jednotlivých etap v realizaci celého výkonu a umožňuje splnění stanovených didaktických cílů u daných ošetřovatelských intervencí. Textový materiál je za tímto účelem doplňován vhodnými fotografiemi dílčích pomůcek nebo souborů pomůcek. V některých situacích jsou obrazové materiály převzaty z jiných zdrojů. Obrazové doplnění textu zvyšuje jeho atraktivitu ve smyslu větší přehlednosti a názornosti tématu. Většina studijních opor je doplněna o videozáznamy správného provedení výkonu / intervence a o didaktické testy, či kontrolní otázky.

Studijní opory jsou na síti MEFANET zařazeny v kategorii kurzů „Zdravotní péče, ošetřovatelství“ a jsou studentům dostupné pod odkazem: https://www.moodle.mefanet.cz/course/category.php?id=70&idlf=2LF

Zároveň byla sestavena publikace Ošetřovatelské postupy a intervence – učebnice pro bakalářské a magisterské studium, která je zapůjčována studentům bakalářského studijního programu Ošetřovatelství a magisterského studijního programu Všeobecné lékařství na celou dobu 1. ročníku nebo 1. a 2. ročníku studia v programu Všeobecné lékařství. Studenti bakalářského studijního programu Ošetřovatelství získávají učebnici také do vlastnictví v elektronické podobě na CD-ROM.

Citace učebnice:
JIRKOVSKÝ, Daniel a kol. Ošetřovatelské postupy a intervence: učebnice pro bakalářské a magisterské studium. Vyd. 1. Praha: Fakultní nemocnice v Motole, 2012. 411 s. ISBN 978-80-87347-13-3.

Učebnice je ke stažení zde.

Poslední aktualizace: 3. 11. 2021 / Administrátor