Certifikovaný kurz pro přípravu mentorů klinické ošetřovatelské praxe a školitelů specializačního vzdělávání

Evropský sociální fond Praha & EU
Investujeme do vaší budoucnosti

Název projektu:

INOVACE PRAKTICKÉ VÝUKY OŠETŘOVATELSTVÍ

Registrační číslo projektu: CZ.2.17/3.1.00/33270

Klíčová aktivita č. 04

Realizace klíčové aktivity:

5. 1. 2011 – 23. 6. 2011

Za realizaci klíčové aktivity odpovídal:
PhDr. Daniel Jirkovský, Ph.D., MBA

Pro velký zájem uchazečů byla dne 5. 1. 2011 zahájena výuka ve dvou skupinách (kurz A a kurz B). Vzdělávání v kurzu zahájilo celkem 32 všeobecných sester a porodních asistentek FN Motol a ÚVN Praha, které se podílejí na realizaci praktické výuky ošetřovatelství na 2. LF UK, se kterou mají uzavřen pracovně právní vztah. Výuka probíhala podle předem stanoveného rozvrhu v učebnách Samostatného oddělení vzdělávání FN Motol, v laboratořích Ústavu ošetřovatelství 2. LF UK a FN Motol a v klinické praxi.

Teoretickou část vzdělávacího programu tvořil komplex pedagogických věd (Základy pedagogiky, Obecná didaktika, Didaktika praktického vyučování v ošetřovatelství a v porodní asistenci I, Aplikovaných pedagogický výzkum a Teorie výchovy), psychologických věd (Obecná a vývojová psychologie, Pedagogická psychologie, Sociální psychologie a psychologie osobnosti) a Repetitorium Teorie ošetřovatelství.

Fotografie z výuky předmětu Didaktika praktického vyučování v ošetřovatelství a v porodní asistenci I.
Ústav ošetřovatelství 2. LF UK a FN Motol, 11. 2. 2011 (kurz A)

Praktickou část vzdělávacího programu certifikovaného kurzu tvořila výuka v předmětech Didaktika praktického vyučování v ošetřovatelství a v porodní asistenci II a v předmětu Odborná praxe. V rámci předmětu Didaktika praktického vyučování v ošetřovatelství a v porodní asistenci II účastníci kurzu absolvovali nejméně jeden pedagogický náslech (à 2 hodiny) a nejméně jeden pedagogický pokus (à 3 hodiny) zaměřený na skupinovou výuku základních ošetřovatelských postupů a intervencí v simulační učebně (laboratoři) Ústavu ošetřovatelství 2. LF UK a FN Motol, včetně přípravy na výuku, vlastní realizace výuky, hodnocení výuky a rozboru činnosti po skončení pedagogického pokusu.

Předmět Odborná praxe byl realizován v klinické praxi v průběhu měsíců dubna a května 2011. Každý účastník certifikovaného kurzu pod vedením lektora – supervizora z Ústavu ošetřovatelství 2. LF UK a FN Motol vedl v rámci klinických praktických cvičení z předmětu Ošetřovatelství I nejméně tři studenty magisterského studijního programu Všeobecné lékařství, a to po dobu celého měsíce.

Oba kurzy byly ukončeny závěrečnou zkouškou, která se uskutečnila dne 17. 6. 2011 na Ústavu ošetřovatelství 2. LF UK a FN Motol.

Fotografie ze zahájení závěrečných zkoušek
Ústav ošetřovatelství 2. LF UK a FN Motol, 17. 6. 2011

Vlastní závěrečná zkouška zahrnovala obhajobu zpracovaného didaktického projektu a ústní zkoušku z pedagogických a psychologických disciplin.

Fotografie ze závěrečných zkoušek certifikovaného kurzu
Ústav ošetřovatelství 2. LF UK a FN Motol, 19. 6. 2011

Fotografie úspěšných absolventů po ukončení závěrečných zkoušek
před budovou Ústavu ošetřovatelství 2. LF UK a FN Motol, 17. 6. 2011

Úspěšný absolvent/ka kurzu získal/a 108 kreditů za celoživotní vzdělávání. Kromě certifikátu o zvláštní odborné způsobilosti vydaného podle zák. č. 96/2004 Sb., v platném znění, získal/a úspěšný absolvent/ka zároveň i Osvědčení o absolvování vzdělávacího programu Pedagogicko-psychologický základ pro lektory klinické praxe a specializačního vzdělávání z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Slavnostní předání certifikátu proběhlo dne 23. 6. 2011 v kinosále Fakultní nemocnice v Motole za účasti PaedDr. Martiny Maněnové, Ph.D., proděkanky Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, Ing. Jindřišky Feldmanové, personální náměstkyně FN Motol, Mgr. Jany Novákové, MBA, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči FN Motol a řady dalších čestných hostů a vyučujících.

Fotografie ze slavnostního předání certifikátů úspěšným absolventům kurzu
Kinosál FN Motol, dne 23. 6. 2011

Videozáznam ze slavnostního předání certifikátů si můžete prohlédnout (stáhnout) zde.

V rámci projektu byl zpracován recenzovaný Sborník pomocných učebních textů a výukových prezentací Certifikovaného kurzu pro přípravu mentorů klinické praxe a školitelů specializačního vzdělávání ISBN 978-80-87347-04-1. Sborník je ke stažení zde.

Evaluační zprávu o realizaci klíčové aktivity si můžete prohlédnout (stáhnout) zde.

Realizace klíčové aktivity byla ukončena dne 23. 6. 2011.

Poslední aktualizace: 6. 2. 2019 / Administrátor