Intenzivní chemoterapie v léčbě dětské akutní lymfoblastické leukémie: výsledky interkontinentální studie

Intensive chemotherapy for childhood acute lymphoblastic leukemia: results of the randomized intercontinental trial ALL IC-BFM 2002.

Stary, J; Zimmermann, M; Campbell, M; Castillo, L; Dibar, E; Donska, S; Gonzalez, A; Izraeli, S; Janic, D; Jazbec, J; Konja, J; Kaiserova, E; Kowalczyk, J; Kovacs, G; Li, CK; Magyarosy, E; Popa, A; Stark, B; Jabali, Y; Trka, J; Hrusak, O; Riehm, H; Masera, G; Schrappe, M. Journal of Clinical Oncology. 2014 Jan 20;32(3):174–84. doi: 10.1200/JCO.2013.48.6522. Epub 2013 Dec 16. IF: 18.04

Prof. MUDr. Jan Starý, DrSc.

V letech 2002–2007 vedla mezinárodní společnost pro dětskou leukémii International Berlin-Frankfurt-Münster Study Group (I-BFM) v 15 zemích tří kontinentů prospektivní randomizovanou studii (ALL IC-BFM 2002) léčby dětské akutní lymfoblastické leukémie (ALL). Cílem této studie bylo zjistit vliv různé pozdní intenzifikace léčby na prognózu ve všech rizikových skupinách. Do této studie bylo zařazeno 5 060 pacientů rozdělených do tří rizikových skupin dle věku, počtu leukocytů, časné odpovědi na léčbu a nepříznivých genetických aberací. Za 5 let od propuknutí choroby byla pravděpodobnost přežití do selhání a celkového přežití 74 % (± 1 %) a 82 % (± 1 %) u všech 5 060 zařazených pacientů, 81 % a 90 % u skupiny standardního rizika, 75 % a 83 % u skupiny středního rizika a 55 % a 62 % u skupiny vysokého rizika. Silnější anebo prodloužená pozdní intenzifikace výsledky léčby nezlepšila.

Studie ALL IC-BFM 2002 je dobrým příkladem mezinárodní spolupráce v dětské onkologii. Byla vytvořena kvalitní základna zemí schopných provádět randomizované studie ALL. Přestože alternativní pozdní intenzifikace léčby nezlepšila samotnou prognózu ve srovnání s tradiční léčbou a celkové výsledky jsou horší ve srovnání s výsledky vedoucích světových leukemických skupin, národní výsledky se ve většině zemí zlepšily. Na otázky odpovídá prof. MUDr. Jan Starý, DrSc., přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie, který studii vedl.

Prof. Starý za tuto studii obdržel i Cenu ministra školství za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2014. Zprávu o největší mezinárodní studii v historii léčby ALL, vedenou českými lékaři, přinesla mnohá média včetně České televize a Českého rozhlasu, více zde.

V čem spočívá největší přínos studie, kterou jste vedl, a v čem byla mimořádná?

Studie vytvořila novou platformu zemí, schopných realizovat randomizované akademické klinické studie léčby nejčastějšího dětského nádorového onemocnění – akutní lymfoblastické leukémie (ALL). Každoročně bylo do studie zařazeno 1000 nově diagnostikovaných pacientů a výzkumné otázky mohly být relativně rychle zodpovězeny. Na pole dětské onkologie tak přibylo nové mezinárodní konsorcium schopné se podílet na optimalizaci léčby této nemoci společně s tradičními výzkumnými týmy zemí jako USA, Skandinávie, Japonsko či některé západoevropské země.

Jak se výsledky studie konkrétně promítly do léčby dětských pacientů s ALL? Byly na jejím základě např. upraveny léčebné protokoly? Pokud ano, jak?

Výsledky léčby se bezprostředně promítly do tvorby následujícího protokolu. Posílení léčby cca 6 měsíců od diagnózy nepřineslo zlepšení. V nové studii se proto randomizovaná výzkumná otázka soustředí na posílení léčby bezprostředně po dosažení remise, cca ve 3. měsíci léčby.

Čím lze vysvětlit, že se zlepšily národní výsledky ve většině zúčastněných zemí?

Léčba se sjednotila dle jednotného protokolu s detailně popsaným léčebným postupem a návodem léčby komplikací. Hlášení pacientů do společné databáze nutilo národní skupiny k zesílené vnitřní kontrole a důrazu na správný léčebný postup u každého pacienta. To je výhoda kontrolovaných randomizovaných studií, jejichž součástí je nezávislý tým odborníků, průběžně průběh studie kontrolující a kriticky připomínkující. Zde se jednalo o tříčlenný tým expertů z USA, Itálie a Belgie.

Jaké zkušenosti jste získal vedením takto rozsáhlé mezinárodní studie?

Získal jsem řadu přátel mezi lékaři účastnických zemí. Ověřil jsem si, že základem každé spolupráce tohoto typu je neustálá komunikace s účastníky studie, průběžná kontrola průběhu studie v účastnických zemích a komunikace se studii zajišťujícími datamanažery a statistikem. Velmi cennou pomoc mi poskytovali spolupracovníci z české národní leukemické skupiny.

Probíhá v současné době jiná podobná studie, na které se podílí vaše klinika? Pokud ano, jaká?

Na tuto studii navázala studie nová, s názvem ALL IC-BFM 2010. Česká republika se jí ale už neúčastní. Zapojili jsme se do jiné mezinárodní spolupráce a realizujeme novou velmi náročnou studii léčby dětské ALL ve spolupráci s Německem, Švýcarskem, Rakouskem, Itálií, Izraelem a Austrálií.

Odkaz na článek v originále najdete zde, dostupná je i česká verze v lokální mutaci časopisu JCO.

Vytvořeno: 11. 3. 2015 / Upraveno: 22. 1. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková