Fenotypové odlišnosti klonů bilineárních leukémií nejsou geneticky podmíněné

Distinct bilineal leukemia immunophenotypes are not genetically determined.

Kotrova M, Musilova A, Stuchly J, Fiser K, Starkova J, Mejstrikova E, Stary J, Zuna J, Hrusak O, Trka J, Zaliova M. Blood. 2016 Nov 3;128(18):2263–2266. Epub 2016 Sep 13. IF: 11.847

MUDr. Michaela Kotrová, Ph.D.

Publikaci – letter to the editor – představuje první autorka MUDr. Michaela Kotrová, Ph.D., z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol, která je v současné době na postdoktorském pobytu na University Hospital Schleswig-Holstein, Medical department II, Unit for Hematological Diagnostics, kde pokračuje v dalším výzkumu ve svém oboru.

Bilineární leukémie jsou vzácným subtypem akutních leukémií, u nichž jsou přítomny dvě imunofenotypově odlišné leukemické subpopulace. Čím je podmíněn jejich vznik, není dosud zcela jasné. Naším cílem bylo objasnit, zda je vývoj různých leukemických populací ovlivněn přítomností subklonálních genetických aberací.

U dvou českých pacientů s bilineární leukémií jsme proto krom rutinních molekulárně-genetických vyšetření provedli také vyšetření pomocí nejmodernějších genetických metod. Díky fluorescencí aktivovanému buněčnému sortování (FACS, fluorescence-activated cell sorting) jsme mohli jednotlivé populace od sebe oddělit a vyšetřit každou zvlášť. V leukemickém vzorku a v sortovaných subpopulacích jsme provedli sekvenování celého transkriptomu (RNAseq) a celého exomu (WES), leukemické vzorky byly navíc vyšetřeny pomocí SNP (single nucleotide polymorphism) chipů.

Expresní profily sestavené na základě dat z transkriptomového sekvenování potvrdily příslušnost jednotlivých leukemických subpopulací k imunofenotypově odlišným leukemickým liniím. Na DNA úrovni jsme pomocí WES u našich pacientů identifikovali 26 a 11 nesynonymních mutací v kódujících oblastech. U jednoho z pacientů jsme pomocí amplikonového sekvenování s velmi vysokým pokrytím vyšetřili také exon 7 genu WT1. Tímto postupem jsme v nesortovaném vzorku identifikovali celkem šest různých mutací. Rutinní analýza přestaveb genů pro imunoglobuliny (IG) a T-buněčné receptory (TR) odhalila u jednoho z pacientů pět různých klonálních přestaveb. Všechny mutace nalezené pomocí WES a amplikonového sekvenování i IG/TR přestavby byly nalezeny bez významných rozdílů v relativním zastoupení jak v nesortovaném leukemickém vzorku, tak v obou sortovaných subpopulacích.

Ani za použití nejmodernějších molekulárně genetických metod jsme tedy mezi leukemickými subpopulacemi u akutních bilineárních leukémií nenalezli odlišnosti na genetické úrovni. Naopak jsme ukázali, že všechny přítomné mutace jsou přítomny v obou populacích, což ukazuje na jejich společný původ.

Vytvořeno: 13. 2. 2017 / Upraveno: 3. 3. 2021 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková