Žížala

Budova teoretických ústavů „Žížala“, jak se jí začalo přezdívat díky jejímu tvaru a výraznému žlutému schodišti, byla otevřena 17. června 2011.

Do prostorů na Plzeňské ulici, které do roku 1989 sloužily jako vojenské cvičiště, se fakulta přestěhovala hned po Sametové revoluci. Spodní část patří Českému vysokému učení technickému a místnosti, kde probíhá výuka, má fakulta v pronájmu. Horní část je ve vlastnictví Univerzity Karlovy.

V roce 2004 jedna z budov v horní části lehla popelem. Požár, který vznikl ze závady elektroinstalace, kompletně zasáhl druhou ze čtyř budov. Tak se původně čtyřčlenný komplex rozdělil na tzv. horní a dolní nedopalek.

Když byl požár uhašen a okolí se uklidnilo, začali jsme pomýšlet na stavbu nové budovy. Rozhodovali jsme se, zda dostavět shořelou část, anebo postavit něco většího. Oba „nedopalky“ nakonec ustoupily nové velké budově. Když se podíváte na prostor, se kterým architekti museli pracovat, není divu, že jedině podlouhlá „žížala“ sem zapadla.

Při procházce budovou narazíte na histologické patro, které má dvě odpočívadla: jedno vymalované eozinofilně, druhé hematoxylinově – aby studenti studovali v krásné atmosféře.

Vydáno: 15. 1. 2018 / Odpovědná osoba: Mgr. Petr Andreas, Ph.D.