Vědecká konference je za dveřmi

Vědecká konference je za dveřmi... se skvělými hosty, vybranými řečníky, s největším počtem příspěvků za poslední roky a nabitým doprovodným programem!

Vše je připraveno, abstrakta posouzena, program sestaven, účast hostů závazně přislíbena, transatlantické letecké itineráře a jízdní řády Brno – Praha vyladěny, děkan a předseda vědeckého výboru v plném běžeckém tréninku.

Ale po pořádku. Letos se přihlásil veliký počet aktivních účastníků Konference (celkem 102), takže rozhodování Vědeckého výboru, které příspěvky zařadit jako ústní sdělení a které jako postery, bylo mimořádně obtížné. Komu se rozhodnutí Výboru nelíbí, nechť se seznámí s jeho složením – pod vedením Jana Zuny v něm zasedli Barbora Fišárková, Jakub Hort, Michal Rygl, Radek Špíšek, Zdeněk Šumník, Josef ZámečníkMarie Žaloudíková. Pochybuje někdo o jejich kompetentnosti...? Uslyšíme tedy celkem 24 přednášky a budeme si moci prohlédnout (jako obvykle pod vedením zkušených předsedajících) 78 posterů. Přednášky jsou rozděleny do (zhruba) tematických sekcí a doprovázeny přednáškami vyzvaných řečníků. Tradičně dáváme příležitost demonstrovat své vědecké a pedagogické dovednosti těm členům naší akademické obce, kteří v uplynulém roce prošli habilitačním či profesorským řízením. Všichni bohužel v daném termínu nemohou, takže je letos zastupují Hana Maxová (Ústav patologické fysiologie) a Jiří Froněk (přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM). V posledních ročnících také představují své vědecké výsledky autoři nejlepších publikací fakulty – za rok 2012 se jedná o skupinu Jakuba HortaNeurologické kliniky (časopis PNAS), Tomáše Kaliny (Leukemia) z laboratoří CLIP Kliniky dětské hematologie a onkologieKaroliny KramarzovéLudmily Boublíkové (Leukemia) ze stejné kliniky (posledně jmenované však možnost přednášky s díky odmítly a spokojily se s posterovou presentací). Ve volném cyklu „Jak se uplatnit po studiu“ nás seznámí se svými zkušenostmi z prestižního pracoviště na Harvardu (a následného příjezdu do Čech) Meritxell Alberich-Jorda.

Hlavními hosty Konference jsou významné osobnosti ze zcela odlišných vědeckých polí. Jaroslav Flégr z pražské Přírodovědecké fakulty je znám svými výzkumy o vlivu toxoplasmové infekce na chování člověka (i jiných savců), ale také jako evoluční biolog a popularisátor vědy. Právě o evoluční biologii bude ve středu 24. 4. hovořit. Jakub Tolar vystudoval nynější 1. lékařskou fakultu, ale okamžitě po absolutoriu odešel do USA a vypracoval se na předního odborníka (a pak že to z 1. LF nejde!) v transplantační a genové léčbě geneticky podmíněných nemocí a regenerativní medicíně, dnes tak populární. Přiletí 25. 4. v 9 hodin, aby nám o regenerativní medicíně od 10.30 vyprávěl. Přejme jemu i sobě, ať stihne přestupy a nemá zpoždění.

Na jízdních řádech vlaků z Brna závisí zdar již také tradiční středeční kulturní vsuvky Konference. Jako host v motolské versi pořadu EKG: O Lásce a Smrti* vystoupí slavný básník J. H. Krchovský, pod dohledem a za spoluúčasti hostitelů, Igora MalijevskéhoJaroslava Rudiše. Hudební doprovod obstará nevypočitatelný Lumír von Bejda.

Bezprostředně po skončení čtvrtečního programu nás (tedy spíše vás) očekává Motolská míle: proměnlivé délky a proměnlivého počasí, ale vždy v bílých pláštích! Zda poběží (a v jaké formě budou) děkan, Radek Špíšek, bratři Seemanové či Jan Zuna, uvidíte na místě. Registrujte se, dokud je startovních čísel ještě dost!

Večer nás pak všechny bez rozdílu ve vztahu k běžeckému sportu čeká klub Dr. Voják. Co by vás mohlo přilákat? Kapela FreeQ s Tomášem Hechtem a matadoři rock'n'rollové zábavy Bedřich a zoufalci, následně pak veselá taneční zábava s DJ Jiřím Vítkem. Možnost utratit žetony získané vzornou účastí na přednáškách a posterových sekcích za solidní i tekuté občerstvení. Možnost být vybraným pozorným šťastlivcem, který správně zodpověděl otázky testu pozorných posluchačů a vyhraje iPAD mini. Nekuřácké prostředí klubu, širší výběr občerstvení a venkovní stan (s ohřívadly... nebo už bude jaro?!).

Letošní Vědecká konference 2. lékařské fakulty se koná ve dnech 24. a 25. 4. vždy od 10.30. Nezapomeňte, že výuka je po oba dny zrušena od 10.00 (ať vám kdokoli říká cokoli jiného) a přijďte do Velké posluchárny!

-jt-

Leták s informacemi ke stažení zde.

Program ke stažení zde.

Všechna abstrakta ke stažení zde.

Kompletní materiály (program + abstrakta, včetně obálky) zde.

* „EKG“ je literární pořad Divadla Archa a za možnost používat tuto značku děkujeme Divadlu a osobně produkční Pavlíně Kalandrové. Více na www.archatheatre.cz/cs/program/literatura/

Vytvořeno: 3. 4. 2013 / Upraveno: 5. 2. 2019 / Mgr. Petra Fabingerová