Univerzita Karlova: nejstarší oslavenec na sever od Alp, na východ od Paříže

V sobotu 7. 4. oslavila Univerzita Karlova 664 let své existence. Přesně před tolika lety ji totiž 7. dubna 1348 založil český král a císař Svaté říše římské Karel IV. Osvícený král tak založil první univerzitu ve střední Evropě. Po vzoru starších univerzit začínalo vysoké učení na fakultě svobodných umění, a poté pokračovalo na fakultě teologické, právnické, nebo lékařské.

Toto významné datum v dějinách české vzdělanosti s předstihem oslavila akademická obec na slavnostním shromáždění ve středu 4. dubna ve Velké aule Karolina.

Rektor Univerzity prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., který v jejím čele jako 507. rektor stojí od roku 2006, věnoval svá úvodní slova k podtržení důležitosti svobodného vědeckého bádání. Porovnával dobu Rudolfa II. a jeho tzv. státní mecenát s dobou současnou. Upozorňoval na novou studentskou generaci, na hluché ministerstvo, na připravovanou vysokoškolskou reformu, na vzrůstající nepokoje, které v nedávné době vyústily v protestní pochod studentů před Úřad vlády.

„Českým vysokým školám, které se po léta dožadují skutečných, potřebných a zdůvodněných reforem, je ministersky vnucována zcela nepřehledná kvazireforma jaksi pragmaticky výprodejové povahy. ... Místo opatření, která by skutečně efektivně pomohla rozvinout mnohem intenzivnější a oboustranně přínosnou spolupráci vysokých škol s průmyslovými a dalšími podniky, se jako jediná náplast na propadající se veřejné financování nabízí – či spíše vnucují – podivné recepty tzv. odloženého školného, které hrozí rozvrátit sociální bázi českého vysokého školství, a následně české vědy.“

Ve svém proslovu se několikrát odkázal na úterní návštěvu spolkové kancléřky Angely Merkel na půdě právnické fakulty.

„Vezměme za příklad Německo, jehož kancléřka Angela Merkelová, která včera navštívila naši univerzitu, formulovala na počátku světové finanční krize jasný koncept: ‘Z této světové krize musí Německo vyjít posíleno a s ještě výraznější globální pozicí, než jakou mělo před krizí.’ Jediný způsob, jak to docílit, je podle Merkelové – a to při obecném, v německé ústavě od léta 2009 zakotveném drsném šetření – masivně investovat do vědy, výzkumu a do vysokých škol.“

Zleva manželé Riečanovi, rektor UK prof. Václav Hampl
a prof. Kumbakonam R. Rajagopal s manželkou.

U příležitosti oslav získali prof. RNDr. Beloslav Riečan z Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici a prof. Kumbakonam R. Rajagopal z Texas A&M University čestné vědecké hodnosti doktor honoris causa matematicko-fyzikálních věd.

Rektor také vyznamenal studenty 5. ročníku 3. lékařské fakulty Scotta Keela a Petra Olivu Cenou za prezentaci UK. Studenti před dvěma lety založili charitativní organizaci „Běžet s těmi, kteří sami nemohou“.

Byly také uděleny dvě Ceny za tvůrčí počin UK. Přišli si pro ni prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., a doc. PhDr. Martin Kovář, Ph.D., za monografii Kolaps a regenerace. Cesty civilizací a kultur. Minulost, současnost a budoucnost komplexních společností. Druhou cenu obdržel MUDr. Jan Borovanský, CSc., za publikaci Melanins and Melanosomes: Biosynthesis, Biogenesis, Physiological, and Patological Functions.

„Přejme naší univerzitě, ať s otevřeným hledím a pevnou rukou (přičinlivou kromě standardní práce také při připomínkování vládních návrhů či ve vyjednávacích a expertních grémiích) čelí tlakům okolí především vysokými standardy své práce. K ní patří tvrdá vědecká řehole stejně jako trpělivá péče o studenty jako o kolegy při řešení podstatných společných úkolů. Nejsme poučující školou, jsme akademickým společenstvím, které usiluje o to, přátelsky ‘vyhecovat’ mladé studentské – a tím i naše staré profesorské – hlavy k maximálním výkonům.
... Vláda, která pochopí, co všechno tím našemu státu nabízíme, která přijme naši podanou, jsem přesvědčen, že bohatstvím vrchovatě naloženou ruku, se postaví do šlépějí státnických mecenášů vědy a svobodné akademické výuky: Karla IV., Rudolfa II. i Tomáše Masaryka.“

-DankaHumlová-

Vytvořeno: 13. 4. 2012 / Upraveno: 11. 1. 2019 / MUDr. Jana Djakow