Novinky programu Erasmus v roce 2014

Program Erasmus vstupuje v akademickém roce 2014/2015 do třetí fáze své existence. Erasmus je jedním z hlavních pilířů skupiny vzdělávacích programů Erasmus+, které se orientují na vzdělávání a mobilitu studentů i pedagogů, stejně tak jako na vzájemnou spolupráci na vysokoškolské úrovni po celé Evropě.

Erasmus+ zahrnuje všechny současné unijní systémy financování v oblasti vzdělávání a odborné přípravy mládeže: program celoživotního učení (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), Mládež v akci a pět programů mezinárodní spolupráce (Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink a program pro spolupráci s průmyslovými zeměmi). Nově podpoří také sportovní aktivity.

Integrovaný program žadatelům zpřehlední jednotlivé možnosti financování. Rozpočet byl na období 2014–2020 schválen ve výši 14,7 miliardy EUR.

Na akademický rok 2014/2015 podepsala Univerzita Karlova více než 1500 inter-institucionálních dohod s partnerskými vzdělávacími institucemi. Tyto dohody zahrnují místa pro více než 2000 studentů naší univerzity v zahraničí a obdobný počet přijíždějících studentů na naše fakulty.

Program Erasmus je určen především pro studenty vysokých škol a zahrnuje čtyři možnosti meziuniverzitní spolupráce v rámci Evropské Unie:

1. Studijní pobyty studentů. Jde o výměnné pobyty umožňující část studia absolvovat na zahraniční fakultě. Délka pobytu se neměnní – minimum tři měsíce, maximum dva semestry.
  2. Praktické stáže studentů. Jejich smyslem je získat pracovní zkušenost v reálné situaci, pro studenty naší fakulty mohou nahradit praktické prázdninové stáže. Pobyt má minimální délku dvou měsíců.
  3. Výměnné pobyty pedagogů. Stáže jsou obvykle týdenní, povinností je minimálně osm výukových hodin. Nelze je nahradit např. výzkumnou aktivitou na spolupracujícím pracovišti. Viz odkaz: http://www.cuni.cz/UK-232.html.
  4. Pracovní stáže zaměstnanců univerzity (např. administrativní pozice na zahraničním oddělení). Je možné využít k získání zkušeností z organizací výměnných programů, minimální doba pobytu týden. Viz odkaz: http://www.cuni.cz/UK-232.html.

Změny v novém programu vysokoškolské spolupráce Erasmus nejsou zásadní, dochází spíš k rozšíření možností mobility a změnám v administrativě.
Student může v každé fázi studia absolvovat jednou studijní a jednou praktickou stáž programu Erasmus. Tím došlo k podstatnému rozšíření možností studijních pobytů – nyní je možné vyjet v rámci bakalářského stupně a stáž opakovat v rámci magisterského nebo doktorského studia. Je možné absolvovat studijní pobyt a ve stejném období požádat o praktickou stáž. Podrobnosti jsou uvedeny na adrese: http://www.cuni.cz/UK-39.html.
Všechny uvedené aktivity musí být se zahraničním partnerem smluvně zajištěny tzv. inter-institucionální dohodou (Inter-institutional agreement) na úrovni fakulty.
Seznam fakult, se kterými máme platnou smlouvu, je uveden na webové stránce naší fakulty, kde v sekci Erasmus najdete řadu dalších podrobností a odkazů.
Studenti jsou na zahraniční stáž programu Erasmus nominováni na základě konkurzního řízení, výběrová kritéria schválená Akademickým senátem fakulty se nemění a jsou též zveřejněna na našem webu.

MUDr. Rudolf Černý, CSc.

Vytvořeno: 11. 8. 2014 / Upraveno: 11. 1. 2023 / BcA. Dominika Patrovská, DiS.