Volby do akademického senátu – často kladené dotazy

Akademický senát 2. LF UK na svém zasedání dne 17. října 2018 vyhlásil volby do akademického senátu pro funkční období únor 2019 až leden 2021.

Jak proběhne první kolo voleb?

První kolo voleb proběhne v obou komorách, studentské i pedagogické, elektronicky, a to ve volební aplikaci na fakultním webu. Po přihlášení mohou pedagogové dát svůj hlas až 12 kandidátům, studenti musí vybrat alespoň dva kandidáty ze své komunity, a dále až 10 hlasů kandidátům bez ohledu na komunitu. Celkem tedy pedagog i student může v prvním kole rozdat nejvýše 12 hlasů. Volební systém bude spuštěn 19. listopadu v 8 hod. a uzavřen 20. listopadu ve 22 hod.

Co jsou to komunity? Do které patřím?

Komunity jsou skupiny studentů vytvořené tak, aby byly v senátu co nejrovnoměrněji zastoupeny všechny ročníky a obory, a to následovně:

1. komunita – 1. a 2. ročník VSEOB

2. komunita – 3. ročník VSEOB

3. komunita – 4. ročník VSEOB

4. komunita – 5. a 6. ročník VSEOB

5. komunita – 1. až 6. ročník AVSEOB („zahraniční studenti“)

6. komunita – nelékařské studijní obory

7. komunita – 1. a 2. ročník doktorského studia

8. komunita – 3. až 8. ročník doktorského studia

Za každou komunitu se do senátu dostane jeden student, celkem tedy osm. Další čtyři studenti se pak do senátu dostanou podle celkového počtu hlasů, tedy bez ohledu na komunitu.

Jak se přihlásím do volební aplikace na webu?

Studenti použijí k přihlášení stejné přístupové údaje jako do SISu, CASu apod. Učitelé mohou využít svůj vlastní fakultní login. V případě problémů kontaktujte prosím pana Zdeňka Procházku na @email.

Nenašla jsem ve volební aplikaci svého kamaráda/kamarádku nebo kolegu/kolegyni. Jak je to možné?

Pravděpodobně jsou členy volební komise, proto nejsou v seznamech v prvním kole uvedeni. U některých pedagogů (jako děkan, proděkan a člen vědecké rady) je poznámka o neslučitelnosti funkcí. To znamená, že sice mohou být zvoleni, ale poté si musí vybrat, zda chtějí zůstat buď senátory, nebo např. členy vědecké rady.

Jak se dozvím, že jsem postoupil/a do druhého kola?

Pokud máte dostatek hlasů pro postup, brzy po ukončení prvního kola vás bude kontaktovat volební komise a tuto skutečnost vám sdělí. Musíte také souhlasit se svou kandidaturou, a to do 28. listopadu 2018. O den později, 29. listopadu, pak budou na webu zveřejněna jména všech, kteří ve druhém kole kandidují.

Kandiduji do druhého kola. Mohu se prezentovat na fakultním webu?

Ano, na fakultním webu můžete dát zveřejnit jeden svůj článek, který může být doprovázen i fotografiemi nebo grafikou. Své články zasílejte paní Tereze Kůstkové na @email. Upozorňujeme, že vaše příspěvky neprojdou jazykovou korekturou.

Jak bude probíhat druhé kolo voleb?

Druhé kolo proběhne klasickou papírovou formou. Ve dnech 10. a 11. prosince 2018 vždy od 7.30 do 15.30 budou otevřeny volební místnosti: jedna ve FN Motol, jedna na Plzeňské a třetí na Bulovce. Konkrétní místa v dostatečném předstihu zveřejníme. Na volebním místě musíte prokázat svou totožnost a komise si vaše jméno odškrtne v seznamu. Poté dostanete hlasovací lístek. Pedagogové na lístku mohou zaškrtnout až 12 kandidátů dle svého uvážení. Studenti musí v první řadě na lístek napsat číslo své komunity a musí dát hlas alespoň dvěma kandidátům ze své komunity, dále mohou bez ohledu na komunitu volit další kandidáty, celkem však smí student dát nejvýše 12 hlasů (včetně oněch dvou do své komunity).

Uznáváme, volební systém ve studentské komoře není jednoduchý, ale komisaři vám rádi poradí jak na to.

Kdy se dozvím výsledky voleb?

Konečné výsledky budou známy nejpozději 14. prosince. Senát v novém složení poprvé zasedne v únoru 2019.

Na koho se mohu obrátit, pokud budu potřebovat pomoc?

Problémy s přihlášením do volební aplikace: Zdeněk Procházka.

Problémy s fungováním aplikace – Aleš Lukš.

Pokud chcete před druhým kolem zveřejnit na webu svůj článek – Tereza Kůstková.

Pokud vás obecně zajímá něco o volbách a jejich systému, můžete se obrátit na předsedkyni volební komise MUDr. Zuzanu Charvátovou, místopředsedu senátu Adama Lázničku, nebo předsedkyni legislativní komise fakultního senátu doc. Hanu Maxovou.

Doufáme, že volby proběhnou důstojně a v klidu, jak je na akademické půdě zvykem. Též žádáme všechny studenty i pedagogy, aby k volbám šli a odevzdali hlas svým kandidátům – je to přece naše fakulta!

S přáním všeho dobrého

Adam Láznička
místopředseda AS 2. LF UK

Vytvořeno: 18. 10. 2018 / Upraveno: 1. 2. 2019 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.