Kým doktorovi v Estónsku nedržíte nástroj, veľa vám toho nepovie

Štítky

Studentka 5. ročníku Všeobecného lékařství Andrea Felšoová (na úvodní fotografii vpravo) strávila letní stáž v estonském Tartu (Tartu Ülikooli Kliinikum). Píše esej a posílá fotografie.

Vždy som sa v lete chcela pozrieť do chladnejších krajín. Tropické letá ma nelákajú, ale čo takto okúpať sa v Baltskom mori? Poviem vám, Baltské more ma fakt prekvapilo. Neviem, či to bola len náhoda, ale všetky pláže, ktoré sme navštívili, boli kľudné, plytké a obmývané pomerne teplým, jemne slaným morom. V mojich predstavách som sa topila v obrovskej ľadovej vlne, ktorá ma unášala niekde ďaleko.

Pravdupovediac, všetky moje predstavy o Estónsku boli plytké. Jediná z nich, ktorá sa naplnila, bola o tom, že Estónsko je plochá krajina, na ktorej nenájdete náznak hory. Samozrejme, na to príde každý už pri prvom pohľade na mapu. Pri volení stáže som si nedokázala spomenúť ani na názov hlavného mesta. Na IFMSA portáli sa týčilo Tartu, druhé najväčšie mesto Estónska s počtom obyvateľov asi stotisíc, do ktorého musia študenti medicíny dochádzať z celej krajiny. Nieže by to mali ďaleko.

Po príchode ma privítala Marta, moja kontaktná osoba, na ktorú som sa mala spoliehať celý mesiac. Hneď v prvý deň sme sa prešli mestom, ukázala mi najdôležitejšie miesta, kde si kúpiť ráno najlepšie jahody, kde si dať najlepší koláč... A že tam mali najlepšie koláče, to áno, boli sme tam päťkrát. Kde sú obchody, kde si dať mojito, a v neposlednej rade, kde budem bývať. Tartu som si stihla zamilovať za prvý večer, mesto bolo kľudné a zároveň to tam niekde žilo. Ťažko sa to opisuje, je to jednoducho študentské mesto.

Doobedia som trávila na kardiothorakálnej chirurgii, kde mi umožnili asistovať na pár jednoduchších operáciách, za čo som bola nesmierne vďačná. Kým doktorovi v Estónsku nedržíte nástroj, veľa vám toho nepovie. A to nemyslím nijak sprosto. Proste sú uzavretejšia, nevtipkujú s vami, kým sa aktívne nepýtate, nedozviete sa nič a práve pri asistencii zistíte, ako veľmi ich tá práca baví. Niektoré dni som navštívila oddelenie patológie, s mikroskopom mi to ide predsa len ľahšie, a tak sme hodiny strávili prezeraním preparátov pľúc. Pacientov bolo všeobecne málo a počítače v novej nemocnici šliapu o dosť rýchlejšie.

Estónsko má zákon o požiadavkách na informácie iba raz, to znamená, že maturitné diplomy, výsledky skúšok, majetkové dokumenty a lekárske záznamy sú všetky uložené on-line a prístup k nim je umožnený potrebným stranám na oficiálne použitie. Napríklad keď sa uchádzate o univerzitu, nemusíte posielať vaše stredoškolské diplomy, a keď niekto ide k lekárovi, predchádzajúce výsledky návštevy vo verejnej nemocnici sú uložené v on-line lekárskom súbore. Výrazne sa tak všetko urýchľuje.

Poobedia sme trávili spoločne na pláži pri rieke v Tartu, hraním hier, popíjaním sladkých tmavých pív značky Saku, ktorých bolo ďaleko nad úrovňou dosť. „Terviseks“ neznamená nič viac ako na zdravie! Postupne som spoznala všetkých členov nášho programu, dozvedala sa viac o ich štúdiu, o tom, aké majú plány, o kultúre a zvykoch krajín, z ktorých pochádzajú – od Južnej Ameriky tou dlhšou trasou až k Taiwanu. Po dlhých večerných rozhovoroch, keď sa snažím pochopiť vznik čínskeho písma, nadávam v šiestich jazykoch a večeriam o jedenástej večer ako v Španielsku, si človek viac začne uvedomovať zem, z ktorej pochádza, a čo všetko mu prináša.

Naše priateľstvá sa utužovali skákaním zo sauny priamo do chladného jazera Peipus, ktoré sme predtým brázdili na motorových loďkách a na kanoe. Drevené chodníky v prírodnej rezervácií Meenikunno pri zapadajúcom slnku, prekrásna pláž v Pärnu, bicyklovanie v daždi na ostrove Saarema a koše plné jedla na pikniku v Taevaskoja.

Keď si prezriete múzeá v Tartu, musíte cez Rigu (viem, že to je od ruky, ale oplatí sa) do hlavného mesta Tallinn. Prejsť sa mestským centrom a úzkymi uličkami, nasadnúť v prístave na loď a odplaviť sa do fínskych Helsínk, kde si dáte lososa na prístavnom trhu a po navštívení najznámejších katedrál sa ďalej vydáte na ostrov Suomenlinna. Všetko spoločne s priateľmi, od ktorých sa za ten mesiac naučíte viac, než by sa dalo čakať. Skibidi.

Vytvořeno: 24. 9. 2019 / Upraveno: 11. 12. 2023 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.