Výuková aplikace Amboss
Ústav vědeckých informací přiděluje licence a propaguje výukovou aplikaci Amboss. Výuková aplikace byla pořízena fakultou s cílem pomoci studentům i akademickým pracovníkům při přípravě na výuku, opakování učiva či ověřování znalostí. Aplikace nabízí knihovnu lékařských témat a testy pro ověřování znalostí.
Modul s nástroji, možnostmi a inovacemi ve výuce
Na webu Ústavu vědeckých informací je dostupný modul Podpora výuky. Hlavním cílem tohoto modulu je přehledně informovat o školeních, novinkách, možnostech, nástrojích, trendech a inovací souvisejících s výukou.
Přístup k elektronickým informačním zdrojům
Ústav vědeckých informací spravuje elektronické informační zdroje s cílem podpořit maximální využití v rámci studia, výuky a vědecké činnosti. Nedílnou součástí kromě správy je rovněž propagace a školení používání elektronických zdrojů.
Analýza bibliometrických dat dr. R. Kubešem pro potřeby fakulty
PhDr. Radim Kubeš v roce 2023 zpracoval bibliometrické analýzy pro akademické pracovníky, vědecká pracoviště, vědeckou radu a kolegium děkana. Rovněž se PhDr. Kubeš podílel na tvorbě podkladů, ze kterých byla následně vypracována Analýza výsledků VaV 2020–2022 2.LF.
Platforma pro výuku Edukátor
Mgr. D. Dvořáková spravuje platformu Edukátor, která je dostupná na webu 2. LF UK i na webu Ústavu vědeckých informací. Hlavním cílem této platformy je přehledně informovat o školeních, novinkách, možnostech, nástrojích, trendech a inovací souvisejících s výukou.
Účast v pracovní komisi pro distanční výuku
V souvislosti s přechodem na distanční výuku na jaře 2020 zřídil děkan 2. LF UK pracovní komisi pro distanční výuku, jejímiž členkami byly také Mgr. D. Dvořáková a Mgr. K. Hajduková. Komise připravovala podpůrná opatření k distanční výuce.
Výukové aplikace Amboss, InSimu a Osmosis
Ústav vědeckých informací přiděluje licence a propaguje výukové aplikace Amboss, InSimu a Osmosis. Výukové aplikace byly pořízeny fakultou s cílem pomoci studentům i akademickým pracovníkům při přípravě na výuku, opakování učiva či ověřování znalostí. Aplikace umožňují určovat diagnózy za pomocí virtuálních kazuistik, pomáhají s výkladem učiva formou videí, nabízí knihovnu lékařských témat a testy pro ověřování znalostí.
Analýza dat pro potřeby fakulty
PhDr. R. Kubeš pravidelně vytváří bibliometrické analýzy pro akademické pracovníky, vědeckou radu a kolegium děkana.
Účast Mgr. Dvořákové na Vědecké konferenci 2. LF
Mgr. D. Dvořáková vystoupila na Vědecké konferenci 2. LF UK s příspěvkem Altmetrika, Twitter and Beyond.
ÚVI se účastnilo Vědecké konference také v podobě informačního kiosku se záměrem propagovat e-zdroje a další služby ÚVI.
Přístup k elektronickým informačním zdrojům
Ústav vědeckých informací spravuje elektronické informační zdroje s cílem podpořit maximální využití v rámci studia, výuky a vědecké činnosti. Nedílnou součástí kromě správy je rovněž propagace a školení používání elektronických zdrojů.
Analýza dat UK
V rámci kontrol výsledků Hodnocení výzkumných organizací 2015 (H15) vypracoval v roce 2017 PhDr. Radim Kubeš na žádost prorektora pro vědeckou činnost, doc. RNDr. Jana Konvalinky, CSc., analýzu dat UK v H15, na jejímž základě byly reklamovány řádově stovky záznamů. Následně obhajoval oprávněnost změn H15 v sérii složitých jednáních s Úřadem vlády ČR.
Ústav koordinátorem e-learningu
ÚVI zajišťuje koordinaci činností v oblasti e-learningu. Poskytuje metodickou i praktickou podporu v systému Moodle. Koordinátorkou celého procesu je Mgr. Drahomíra Dvořáková.
Třetí místo v soutěži Biblioweb 2016
Ústav vědeckých informací se zúčastnil soutěže o nejlepší internetové stránky českých knihoven. Soutěž organizuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP). V kategorii knihoven v obcích nad 30 tisíc obyvatel získaly webové stránky Ústavu vědeckých informací 2. LF UK a FN Motol třetí příčku. Stránky jsou realizovány výhradně pracovníky ÚVI, největší zásluhu má webmasterka ústavu Mgr. A. Polášková. Podrobnosti na www.skipcr.cz/akce-a-projekty/akce-skip/biblioweb/biblioweb-2016.
Facebook ústavu
Založení facebookové prezentace Ústavu vědeckých informací, která je využívána především pro neformální komunikaci se studenty. Stránka informuje o dění ve fakultní knihovně, upozorňuje na další aktivity fakulty nebo dalších knihoven a zajímavosti z oblasti medicíny. Současně slouží jako propagace služeb ÚVI. Profil spravuje A. Fiedlerová, DiS., činnost koordinuje Mgr. K. Hajduková. Profil je k vidění na www.facebook.com/uvi2lf/.
Virtuální prohlídka ÚVI
Námět, scénář a režie virtuální prohlídky prostorů a služeb ÚVI s uplatněním vizuálních informačních nástrojů. Vizualizace prostorů a služeb (https://www.uvi.abstrakta.eu/uvi-6.html) zprostředkované nejen filmovou podobou, ale i umístěním virtuálních infobodů supluje uživatelům fyzickou návštěvu knihovny, a pomáhá tak odstraňovat bariéry v orientaci v prostorách i v knihovnicko-informačních službách. Současně slouží jako propagace služeb ÚVI. Činnost koordinuje Mgr. Zuzana Dobiašová.
Nejlepší příspěvek na konferenci
Zdeněk Smrčka se spolupodílel na příspěvku „Emoce hnusu u mentální anorexie“, který odezněl v podání hlavní autorky doc. MUDr. Evy Malé na „IX. mezinárodní interdisciplinární konferenci o poruchách příjmu potravy a obezitě, Praha, 21.–23. 3. 2013, Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN“. Sdělení bylo oceněno jako nejlepší příspěvek celé konference a ve formě přehledového článku je publikováno v odborném tisku: Malá, Eva – Smrčka, Zdeněk. Emoce hnusu u mentální anorexie. Česká a slovenská psychiatrie, 2014, roč. 110, č. 1, s. 25–28.