Ústav fyziologie získal podporu na vytvoření Evropského neurogliálního konsorcia v rámci výzvy 4EU+ Aliance

Dr. Helena Pivoňkováprof. Přemysl Jiruška z Ústavu fyziologie získali projekt SEED4EU+  udělený 4EU+ Aliancí.  Cílem konsorcia 4EU+ je propojit evropské odborníky v oblasti výzkum neurogliálních interakcí společně s odborníky v oblasti epileptologie. Členy konsorcia jsou mezinárodně uznávané skupiny zaměřené na studium neurogliálních interkací v patogenezi neurologických onemocnění. Konsorcium zahrnuje odborníky z univerzit, jež jsou součástí 4EU+ Aliance – Heidelberg Universität, Sorbonne Université, University of Copenhagen, University of Warsaw, ale také odbornící z University of Erlangen, či Royal College of Surgeon Ireland.

Neurogliální výzkum je rychle se rozvíjející vědecký obor, který může poskytnout průlomový pohled na příčiny a mechanizmy mozkových onemocnění, včetně epilepsie. Hlavním výstupem projektu je příprava společné grantové žádosti v rámci výzvy Horizon2020 či ERC.