Prof. John G. R. Jefferys akademickým pracovníkem 2. lékařské fakulty

Prof. John G. R. Jefferys je světově uznávaným neurovědcem, který zásadně přispěl k pochopení mechanismů fungování lidského mozku ve zdraví a nemoci. Prof. Jefferys je mezinárodně respektovaným odborníkem v oblasti výzkumu epilepsie, mentální retardace a v oblasti fyziologických oscilací v mozku. Za svůj výzkum obdržel řadu mezinárodních ocenění a jeho současný h-index je úctyhodných 55.

Prof. Jefferys vystudoval fyziologii na University College of London. Jako mladý vědecký pracovník nastoupil na řadu výzkumných pozic v Londýně. Následně obdržel prestižní Wellcome Senior Lectureship na St. Mary’s Medical School – Imperial College a byl jmenován profesorem neurofyziologie. V roce 1995 získal profesorskou pozici na Birminghamské univerzitě. Do roku 2019 působil jako profesor neurověd na Oxfordské univerzitě, kde své působení ukončil po dosažení důchodového věku. Prof. Jefferys zastával významné funkce v rámci univerzit, akademických a odborných společností a mezinárodních časopisů.

V roce 2019 přešel na 2. lékařskou fakultu a jeho laboratoř se stala součástí Ústavu fyziologie. Zde vytvořil experimentálně-klinickou skupinu, která se zaměřuje na výzkum náhlého neočekávaného úmrtí při epilepsii a která spolupracuje s klinickými pracovišti naší fakulty. Pro tento výzkum získal v letošním roce grantovou podporu z AZV. Ve svém výzkumu úspěšně propojuje výzkum epilepsie, mozku, kardiovaskulárního a respiračního systému. V rámci svého působení na fakultě se aktivně zapojil do vzdělávání mladých vědeckých pracovníků, včetně studentů lékařství, kteří projevují zájem o vědu.