Dvě z cen udělovaných rektorkou Univerzity Karlovy putují na 2. lékařskou fakultu

MUDr. Michael Svatoň, Ph.D., získal Bolzanovu cenu za nejlepší disertační práci v oboru lékařství a farmakologie a MUDr. Jan Bařinka Cenu prof. MUDr. Karla Weignera pro nejlepšího absolventa lékařských programů. Ceny od rektorky přijalo celkem osmnáct osobností napříč univerzitou, slavnostní předávání se konalo 20. dubna ve Vlasteneckém sále Karolina.

Dr. Svatoň se stal vítězem v biomedicínské kategorii, a to za autorství disertační práce s názvem Patogenetické mechanismy imunitní dysregulace a hematopoetických onemocnění. Jeho práce se soustředí na využití celoexomového sekvenování v diagnostice pacientů se závažnou poruchou imunity nebo krvetvorby, a to především k identifikaci dříve nepopsaných genetických příčin těchto onemocnění. U několika pacientů se díky jeho metodě podařilo odhalit nové mutace v genech, které nebyly dříve v literatuře popsány jako kauzální u monogenně dědičných onemocnění a experimentálně potvrdit jejich patogenní vliv.

Dr. Jan Bařinka získal jednu z Cen prof. MUDr. Karla Weignera pro nejlepší absolventy lékařských programů: Absolvoval magisterský studijní program Všeobecné lékařství. Po celou dobu studia vykazoval mimořádné studijní výsledky, studium zakončil s průměrem 1,00. Zúčastnil se několika vědeckých stáží, kde započal spolupráci na vývoji softwaru, který slouží k detekci změn počtu chromozomů na základně transkriptomických dat. Výsledky byly publikovány v časopisu Leukemia a následně i v časopisu Blood, v rozsáhlé studii zabývající se akutními lymfoblastickými leukémiemi v případě dospělých pacientů. Práce byla prezentována také na Vědecké konferenci 2. LF, kde Jan Bařinka obdržel cenu za nejlepší přednášku pregraduálního studenta. V současné době pracuje v Berlíně, kde se zaměřuje na integraci dat molekulárně genetických experimentů na jednobuněčné úrovni.

Zdroj a podrobnosti: web Univerzity Karlovy; fotografie: Michal Novotný (UK).

Vytvořeno: 24. 4. 2023 / Upraveno: 22. 2. 2024 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.