Fond mobility

Fond mobility Univerzity Karlovy v Praze (dále jen FM UK) se zřizuje jako podpůrný, iniciační a motivační nástroj směřující k rozšiřování mezinárodních styků univerzity v oblasti studijních programů uskutečňovaných na univerzitě a vědeckých, výzkumných nebo dalších tvůrčích činností v rámci schválených projektů a programů na univerzitě. Základním posláním FM UK je podpora studentské výměny, účasti studentů univerzity na mezinárodních studijních a odborných akcích a mezinárodní výměna akademických a vědeckých pracovníků.

1. Cílem FM UK je finanční podpora zejména pro
    1. studium na zahraniční univerzitě v délce jeden až dva semestry
    2. účast na mezinárodních studijních nebo odborných akcích studentů v zahraničí
    3. krátkodobé vědecké nebo výzkumné pobyty v zahraničí
    4. studium zahraničních studentů na univerzitě
    5. pobyty zahraničních vysokoškolských nebo vědeckých pracovníků na univerzitě.
  2. Zdrojem FM UK jsou prostředky, které jsou pro FM UK každoročně vyčleňovány v rámci rozpočtu univerzity, případně prostředky z dalších zdrojů.
  3. Ze zdrojů FM UK lze poskytnout podporu
    1. studentovi prezenční formy studia
    2. akademickému pracovníkovi, který má na univerzitě pracovní poměr ve výši minimálně 0,5 úvazku
    3. fakultě k částečné úhradě nákladů spojených se studiem zahraničního studenta
    4. fakultě k částečné úhradě nákladů na pobyt zahraničního pracovníka.
  4. Podporu ze zdrojů FM UK lze poskytnout na úhradu
    1. nákladů na cestu
    2. nákladů na ubytování a stravování
    3. školného
    4. poplatků za mezinárodní studijní nebo odborné akce
    5. mzdových nákladů v případě hostujícího profesora univerzity, a to ve výši maximálně jedné třetiny celkových nákladů. Ve výjimečných případech může rektor rozhodnout i o poskytnutí podpory vyšší.
  5. Na základě doporučení Rady FM UK rektor svým opatřením každoročně vyhlašuje priority pro činnost FM UK a dva termíny pro podávání návrhů; zpravidla je jeden termín vyhlášen na období zimního a jeden termín na období letního semestru.
  6. Finanční podporu ze zdrojů FM UK lze poskytnout na základě úplného a ve stanoveném termínu podaného návrhu. Návrhy podle odst. 3, písm. a) nebo b) podává dotyčná osoba spolu s vyjádřením děkana fakulty, návrh podle odst. 3, písm. c) nebo d) podává děkan fakulty.
  7. Předložené návrhy posuzuje podle priorit Rada FM UK. O poskytnutí prostředků ze zdrojů FM UK rozhoduje na základě doporučení Rady rektor.
  8. Osoba, které byly poskytnuty prostředky z FM UK, zodpovídá za jejich řádné čerpání a hospodárné využívání a je povinna nejpozději do jednoho měsíce od skončení příslušné akce předložit Radě zprávu o jejím průběhu a výsledcích. Jde-li o poskytnutí prostředků podle odst. 3, písm. c) a d), rozumí se touto osobou fakulta.
  9. Administrativní zajištění činnosti FM UK zabezpečuje odbor pro zahraniční styky rektorátu UK.

Priority pro činnost Fondu mobility Univerzity Karlovy v Praze pro rok 2001

1. Pobyt hostujících profesorů nebo vědeckých pracovníků na UK
    • zavedení nové discipliny na UK
    • rozšíření současného stavu výuky daného oboru
    • působení v rámci několika fakult na UK
    • příprava účasti pracoviště UK na mezinárodním společném projektu
  2. Studium zahraničních studentů na UK
    • student doktorského studijního programu v prezenční formě
    • návaznost na reciprocitu
  3. Vysílání studentů UK do zahraničí
    • student doktorského studijního programu v prezenční formě
    • návaznost na reciprocitu
    • ohled na dlouhodobou perspektivu výměny
    • prezentace vlastních výsledků výzkumu.

Vysílání akademických pracovníků UK do zahraničí jen ve výjimečných případech – nepatří mezi priority.

Termín pro podání návrhů na RUK v roce 2001: do 19. října 2001.

Formuláře žádostí o poskytnutí prostředků z Fondu mobility UK jsou k dispozici na Odd. vědy a výzkumu děkanátu (Mgr. Klímová, l. 5836).

Vytvořeno: 29. 6. 2001 / Upraveno: 26. 11. 2018 / Administrátor 2. LF UK