Volby do akademického senátu 2022: nejčastější otázky a odpovědi

Akademický senát 2. LF UK na svém zasedání dne 5. října 2022 vyhlásil volby do akademického senátu 2. LF UK (AS 2. LF) a akademického senátu univerzity (AS UK) pro funkční období od roku 2023.

Volby do obou senátů proběhnou elektronicky. Ve volbách do AS 2. LF proběhnou elektronicky obě kola, ve volbách do AS UK proběhne návrhové kolo v listinné formě, samotná volba elektronicky.

Přihlášení do volební aplikace proběhne pomocí Centrální autentizační služby (CAS), prosíme, zkontrolujte své přihlašovací údaje, a v případě problému kontaktujte pana Zdeňka Procházku (@email) k obnově hesla.

Termín konání voleb do AS 2. LF: 1. kolo 7.–9. 11. 2022, 2. kolo 28.–30. 11. 2022

Termín konání voleb do AS UK: návrhové kolo 1.–13. 11. 2022, volební kolo 28.–30. 11. 2022

Jak proběhne první kolo voleb do AS 2. LF?

První kolo voleb proběhne v obou komorách, studentské i pedagogické, elektronicky, a to ve volební aplikaci na fakultním webu. Po přihlášení mohou pedagogové dát svůj hlas až 12 kandidátům, studenti musí vybrat alespoň dva kandidáty ze své komunity, a dále mohou přidělit až 10 hlasů kandidátům bez ohledu na komunitu. Celkem tedy pedagog i student může v prvním kole rozdat nejvýše 12 hlasů. Volební systém bude spuštěn 7. listopadu v 8 hodin a uzavřen 9. listopadu v 18 hodin.

Jak proběhne první kolo voleb do AS UK?

Od 1. listopadu do 13. listopadu 2022 bude na webových stránkách 2. LF UK a na sekretariátu děkana a akademického senátu k dispozici návrhový lístek. Návrhový lístek vyplní navrhovatel, podepíše jej a zároveň zajistí souhlas navrhovaného, který se též na lístek podepíše. Vyplněný návrhový lístek pak navrhovatel odevzdá některému členu volební komise, sekretariátu děkana nebo senátu, nebo jej naskenuje a odešle na e-mail @email

Co jsou to komunity? Do které patřím?

Komunity jsou skupiny studentů vytvořené tak, aby byly v senátu co nejrovnoměrněji zastoupeny všechny ročníky a obory, a to následovně:

1. komunita – 1. a 2. ročník VSEOB (magisterské studium Všeobecné lékařství)

2. komunita – 3. ročník VSEOB

3. komunita – 4. ročník VSEOB

4. komunita – 5. a 6. ročník VSEOB

5. komunita – 1. až 6. ročník AVSEOB („zahraniční studenti“)

6. komunita – nelékařské studijní obory

7. komunita – 1. a 2. ročník doktorského studia

8. komunita – 3. až 8. ročník doktorského studia

Za každou komunitu se do senátu dostane jeden student, celkem tedy osm. Další čtyři studenti se pak do senátu dostanou podle celkového počtu hlasů, tedy bez ohledu na komunitu.

Jak se přihlásím do volební aplikace na webu?

Studenti použijí k přihlášení stejné přístupové údaje jako do SISu, CASu apod. V případě problémů kontaktujte, prosím, pana Zdeňka Procházku na @email.

Nenašla jsem ve volební aplikaci svého kamaráda/kamarádku nebo kolegu/kolegyni. Jak je to možné?

Pravděpodobně jsou členy volební komise, proto nejsou v seznamech v prvním kole uvedeni. U některých pedagogů (jako děkan, proděkan a člen vědecké rady) je poznámka o neslučitelnosti funkcí. To znamená, že sice mohou být zvoleni, ale poté si musí vybrat, zda chtějí zůstat buď senátory, nebo např. členy vědecké rady.

Jak se dozvím, že jsem postoupil/a do druhého kola?

Pokud máte dostatek hlasů pro postup, brzy po ukončení prvního kola (do 10. 11. 2022) Vás bude kontaktovat volební komise a tuto skutečnost Vám sdělí. Svou kandidaturu do druhého kola musíte odsouhlasit, a to do 18. listopadu 2022. Do 21. listopadu pak budou na webu zveřejněna jména všech, kteří ve druhém kole kandidují.

Kandiduji do druhého kola. Mohu se prezentovat na fakultním webu?

Ano, na fakultním webu můžete dát zveřejnit jeden svůj článek, který může být doprovázen i fotografiemi nebo grafikou. Své články zasílejte panu Petru Andreasovi (@email). Upozorňujeme, že vaše příspěvky neprojdou jazykovou korekturou.

Jak bude probíhat druhé kolo voleb?

Druhé kolo pro volby do AS 2. LF i AS UK proběhne elektronicky od 28. do 30. listopadu 2022. Ve volbách do AS 2. LF mohou pedagogové ve volební aplikaci zaškrtnout až 12 kandidátů dle svého uvážení. Studenti musí dát hlas alespoň jednomu kandidátovi ze své komunity, dále mohou bez ohledu na komunitu volit další kandidáty, celkem však smí student dát nejvýše 12 hlasů. Ve volbách do AS UK volí pedagogové i studenti nejvýše dva kandidáty.

Kdy se dozvím výsledky voleb?

Konečné výsledky budou známy nejpozději 5. prosince. Senáty v novém složení poprvé zasednou v únoru 2023.

Na koho se mohu obrátit, pokud budu potřebovat pomoc?

Problémy s přihlášením do volební aplikace: Zdeněk Procházka.

Pokud chcete před druhým kolem zveřejnit na webu svůj článek – Petr Andreas.

Pokud vás obecně zajímá něco o volbách a jejich systému, můžete se obrátit na předsedkyni volební komise AS 2. LF Mgr. Šárku Salavovou, předsedu dílčí volební komise AS UK MUDr. Adama Lázničku, nebo předsedu Legislativní komise AS 2. LF prof. MUDr. Jana Zunu, PhD.

Doufáme, že volby proběhnou důstojně a v klidu, jak je na akademické půdě zvykem. Též žádáme všechny studenty i pedagogy, aby k volbám šli a odevzdali hlas svým kandidátům – je to přece naše fakulta!

S přáním všeho dobrého

Šárka Salavová, předsedkyně volební komise AS 2.LF