Patterson CC, Gyürüs E, Rosenbauer J, Cinek O, Neu A, Schober E, Parslow RC, Joner G, Svensson J, Castell C, Bingley PJ, Schoenle E, Jarosz-Chobot P, Urbonaité B, Rothe U, Krzisnik C, Ionescu-Tirgoviste C, Weets I, Kocova M, Stipancic G, Samardzic M, de Beaufort CE, Green A, Dahlquist GG, Soltész G. Diabetologia. 2012 Aug;55(8):2142–7. doi: 10.1007/s00125-012-2571-8. Epub 2012 May 26. IF: 6.814

Pediatrická klinika
Vývojová tendence incidence diabetu prvního typu u dětí v Evropě je tématem tohoto článku. Do studie se zapojilo 23 EURODIAB center v 19 zemích, která porovnávala nárůst incidence v letech 1989–1998 a 1999–2008. Během těchto dvou období bylo zaznamenáno 49969 nových případů diabetu 1. typu u dětí mladších 15 let. Ze závěrů práce vyplývá, že incidence tohoto onemocnění vzrůstá průměrně o 3–4 % ročně, nicméně nárůst není homogenní ani rovnoměrný: lze najít periody s rychlejším či pomalejším nárůstem a i data z jednotlivých center se liší. Charakter změn naznačuje, že expozice rizikovým faktorům je odlišná v různých obdobích a na různých místech Evropy.
Co jsou EURODIAB centra a co je jejich úkolem? O odpověď jsme poprosili doc. MUDr. Ondřeje Cinka, Ph.D.:
EURODIAB je starý akronym z počátku 90. let, kdy vznikla evropská iniciativa ke sjednocení (či vytvoření) incidenčních registrů dětského diabetu v Evropě. Tehdy profesor Vavřinec, přednosta II. dětské kliniky, takový registr spolu s paní doktorkou Dvořákovou vytvořil, a Česká republika se mohla přidat. V roce 1997 jsem administrativu registru dostal na starost. EURODIAB od té doby ztratil financování, několikrát se vyměnili jeho vedoucí, ale tvrdé jádro registrů dělá pořád totéž: anonymně sbírá záznamy o nových případech dětského diabetu. U nás se tak děje laskavostí všech asi osmdesáti dětských diabetologů v zemi. Nic za to nemají – mimo výsledků incidence. Díky jejich ochotě máme stále největší populační registr dětského diabetu. Naše země je přesně tak velká, abychom byli snadno schopní komunikovat – na druhou stranu není zase tak malá, aby registr zachytil jen pár případů do roka. V současnosti vidíme asi 200–250 nových případů diabetu za rok; po dřívějším prudkém růstu incidence již nestoupá, jak je publikováno zde i v našem předchozím článku. To je důležitý indikátor možných změn v diabetogenních expozicích prostředí – škoda jen, že nevíme, které expozice to konkrétně jsou.
-Michaela Kotrová-