Kubinová S, Horák D, Kozubenko N, Vaněček V, Prokš V, Price J, Cocks G, Syková E. Biomaterials. 2010 Aug;31(23):5966–75. Epub 2010 May 18. IF: 7.365

V Centru buněčné terapie a tkáňových náhrad se zabývají konstrukcí polymerních látek, které jsou dále užívány jako nosiče ve výzkumu kmenových buněk pro buněčnou terapii poranění CNS. Uvedený článek v časopise Biomaterials (IF: 7.365) je jedním z publikačních výstupů této práce. Je v něm popsána syntéza látek odvozených od PHEMA (poly(2-hydroxyetyl metakrylátu)) – jednalo se o připojení peptidové sekvence Ac-CGGASIKVAVS-OH, kopolymerizaci s 2-aminoetyl metakrylátem a etylen dimetakrylátem, reakci s gamma-thiobutyrolaktonem a následně s 2,2'-dithiodipyridinem. Byl sledován vliv modifikace na vlastnosti nosiče. Ukázalo se, že připojení sekvence Ac-CGGASIKVAVS-OH výrazně podporuje proliferaci, adhezivitu a neuronální diferenciaci fetálních neurálních buněk kultivovaných na nosiči.
Jakého stupně diferenciace fetálních neuronálních buněk lze takto dosáhnout? Jak dlouho to trvá? O odpovědi jsme požádali prof. MUDr. Evu Sykovou, DrSc.:
Jedná se o přítomnost neuronálních znaků pro nezralé, ale jasně diferencované neurony. Trvá to několik týdnů. Cílem je například dosáhnout diferenciace neuronů do motoneuronů pro implantaci u míšního poranění.
-az-