Stiborová M, Eckschlager T, Poljaková J, Hraběta J, Adam V, Kizek R, Frei E. Curr Med Chem. 2012 19(25):4218–38. IF: 4.859

Klinika dětské hematologie a onkologie
V Current Medicinal Chemistry vyšlo review, popisující synergické účinky inhibitorů histon deacetylázy (HDAC) a ionizujícího záření nebo chemoterapeutik. Výsledky mnoha studií, provedených na mnoha typech nádorů, dokazují, že inhibitory HDAC zesilují efekt záření i léčiv poškozujících DNA. Používání inihibitorů HDAC by tedy mohlo zefektivnit léčbu nádorů. Review též poskytuje informaci o molekulárních mechanismech působení inhibitorů HDAC.
Používají se již dnes inhibitory histon deacetylázy v léčbě některých nádorů? O odpověď jsme poprosili prof. MUDr. Tomáše Eckschlagera, CSc.:
Dva inhibitory histondeacetyláz – vorinostat a romidepsin jsou registrovány pro léčbu progredujícího a rezistentního kožního T buněčného lymfomu a romidepsin i pro léčbu periferního T buněčného lymfomu v druhé a další linii. Valproát se používá jako antiepileptikum a v léčbě některých psychiatrických onemocnění, v protinádorových indikacích schválen dosud není. Řada inhibitorů histondeacetyláz je v současnosti zařazena do klinických studií jak v monoterapii, tak v kombinaci s jinými protinádorovými léky nebo s radioterapií. Podle výsledků experimentů i klinických studií se některé z inhibitorů histondeacetyláz zdají velmi nadějné a jsem přesvědčen, že najdou své místo v léčbě nádorů.
-Michaela Kotrová-