Subjective visual vertical in patients with idiopatic scoliosis.

Čakrt O, Slabý K, Viktorinová L, Kolář P, Jeřábek J. J Vestib Res. 2011 Jan 1;21(3):161–5. IF: 0.580

Jak vypadá vertikála a jak páteř s idiopatickou skoliózou, je jasné – vertikála je rovná čára shora dolů, skoliotická páteř něco podobného, ale s několika zakřiveními, která jsou ve všech třech anatomických rovinách. Vnímá však člověk se skoliózou subjektivní vizuální vertikálu (SVV) stejně jako člověk s rovnými zády? Pokud ano, pak by Ondřej Čakrt a jeho kolegové přišli o část filosofie svého výzkumu. Ve skutečnosti nepřišli! Prokázali, že adolescenti s idiopatickou skoliózou (n 23) vnímají SVV oproti skutečné geofyzikální vertikále mírně nakloněnou, přičemž tato hodnota (vyjádřená v úhlových stupních) je významně vyšší než analogická hodnota stejně starých zdravých jedinců (n 23).

V souvislosti vyvstanuvší otázky jsme položili as. Mgr. Ondřejovi Čakrtovi z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství:

Jak vypadá vyšetření subjektivní zrakové vertikály?
Vyšetření SVV je velmi citlivým znakem vestibulární asymetrie, především poruchy otolitového systému. V běžné klinické praxi se však příliš často neprovádí, důvodem je nutnost drahého technické vybavení. Zařízení připomíná „hemisférický dóm“ pro vyšetření zorného pole. Pacient hledí do kulové hemisféry, ve které je umístěna ručka, ta je během vyšetření náhodně vychylována mimo vertikální polohu. Pacient má za úkol ručku pomocí joysticku s otočným ovladačem vrátit do vertikální polohy. My jsme však v naší práci využili tzv. „Bucket Metod“ – jde o vyšetření pomocí upraveného kbelíku, který má na dně vnitřní strany svislou linii a na druhé straně je umístěn úhloměr s olůvkem na niti. Jde o velmi jednoduchý a elegantní způsob vyšetření, který je téměř stejně přesný jako drahá komerční zařízení.

Co bylo u pacientů dříve? Idiopatická skolióza nebo odklon jejich vertikály?
Tak na tuto otázku bohužel z výsledků naší studie odpovědět neumíme. My jsme pouze prokázali, že odklon SVV patří k symptomům u pacienta s idiopatickou skoliosou. Některé dřívější studie však ukazují, že na zvířecím modelu lze skoliotické zakřivení páteře indukovat destrukcí vestibulárního labyrintu. Na základě těchto prací se domníváme, že pacienti s idiopatickou skoliosou mají primárně asymetrickou funkci otolitového systému. Abychom však mohli tuto hypotézu potvrdit, bude potřeba dalšího výzkumu dané problematiky.

-az-

Vytvořeno: 20. 6. 2011 / Upraveno: 11. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.