Pourová R, Janoušek P, Jurovčík M, Dvořáková M, Malíková M, Rašková D, Bendová O, Leonardi E, Murgia A, Kabelka Z, Astl J, Seeman P. Ann Hum Genet. 2010 Jul;74(4):299–307. IF: 2.145

V rámci této práce byly vyšetřovány mutace v genu SLC26A4 u pacientů s časnou hluchotou. Celkem bylo do studie zařazeno 303 pacientů, kteří podstoupili molekulárně genetické vyšetření na přítomnost mutací v uvedeném genu a HRCT/MRI k detekci anatomických abnormalit (rozšíření vestibulárního aqueduktu – EVA a/nebo Mondiniho dysplazie – MD). Bylo detekováno 21 různých mutací (z nich čtyři nové). Mutace v genu SLC26A4 byla nalezena u 26 pacientů (8.6 %), u 8 z nich (2,7 %) na obou alelách. Nejčastějšími mutacemi byly p.Val138Phe a p.Leu445Trp (18 % resp. 8.9 % mutovaných alel). U poloviny pacientů s oboustrannou EVA (6 ze 13 pacientů) byly prokázány mutace na obou alelách a u další čtvrtiny (3 ze 13) těchto pacientů byla prokázána jedna mutace. Ve skupině pacientů s negativním HRCT nálezem (nonEVA, nonMD) nebyly u žádného pacienta prokázány dvě mutace a jedna mutace byla nalezena pouze u 4,9 % pacientů.
Závěrem studie bylo stanovení diagnostických kritérií pro vyšetření SLC26A4 genu:
- bilaterální EVA nebo MD na HRCT pyramid
- progresivní ztráta sluchu
-
dva a více hluchotou postižených sourozenců v rodině
Autorkou publikace je MUDr. Radka Pourová, doktorandka Kliniky dětské neurologie. Položili jsme jí následující otázky:
Jaký je přínos dané studie?
Na základě výsledků této studie je do DNA diagnostiky v ČR zaváděno vyšetření genu SLC26A4, jehož mutace jsou zřejmě druhou nečastější příčinou geneticky podmíněné ztráty sluchu či hluchoty, a zároveň byla stanovena kritéria pro výběr pacientů k vyšetření tohoto genu.
Dosud byl vyšetřován pouze gen GJB2 (Connexin 26), jehož mutace jsou zodpovědné za přibližně 40 % geneticky podmíněné časné ztráty sluchu u českých pacientů. Mutaci v genu SLC26A4 dle výsledku naší studie nese pouze necelých 9 % pacientů se ztrátou sluchum, a mutace na obou alelách dokonce jen 2,7 % pacientů, navíc gen SLC26A4 je poměrně velký a jeho vyšetření pracné a nákladné, proto je třeba pacienty k tomuto vyšetření co nejlépe, racionálně vybírat. Námi stanovená a ověřená kritéria jsou velmi přesná a v současné době při jejich použití máme záchyt mutací až u 75 % vybraných pacientů.
Proč je důležité mutace v genu SLC26A4 vyšetřovat?
Mutace v genu SLC26A4 jsou zodpovědné nejen za nesyndromovou (izolovanou) ztrátu sluchu, ale také způsobují Pendredův syndrom, což je ztráta sluchu spojená s poruchou štítné žlázy. Porucha funkce štítné žlázy se však u pacientů s tímto syndromem objevuje až v období puberty, nebo časné dospělosti, kdy se projeví nejčastěji hypofunkční strumou. U neléčené strumy v rámci Pendredova syndromu byl opakovaně popsán rozvoj karcinomu štítné žlázy.
Vyšetření genu SLC26A4 u indikovaných pacientů (zejména u pacientů s EVA/MD na HRCT) by u pacientů s prokázanými mutacemi mohlo pomoci předejít vývoji strumy včasnou endokrinologickou péčí.
Kromě uvedeného jde o objasnění příčiny ztráty sluchu u další části českých pacientů, a díky tomu zlepšení možnosti genetického poradenství v jejich rodinách, a tak k sekundární prevenci onemocnění.
-az-