Kocourkova J, Koutek J, Hrdlicka M. Neuro Endocrinol Lett. 2009 Dec 30;30(6)

Tento článek, který vzniknul na Dětské psychiatrické klinice, prezentuje případ dívky, u které se objevila neobvyklá forma sebepoškozování – polykání jehel. Celý si jej můžete přečíst v Neuro endocrinology letters. Jako sebepoškozování označujeme závažné chorobné chování, které se objevuje nejčastěji u mladistvých. Jeho incidence je v současné době na vzestupu. Nejčastějšími formami sebepoškozování jsou řezání a pálení. Na rozdíl od sebevražedných pokusů nemá toto chování způsobit smrt a obvykle je prováděno opakovaně.
Známe příčinu vzniku sebedestruktivního chování? Z jakého důvodu se objevuje nejčastěji právě u adolescentů? Otázku jsme položili hlavní autorce článku, doc. PhDr. Janě Kocourkové.
Opakované sebepoškozování je spojováno s osobnostními problémy, nejčastěji s poruchou osobnosti hraničního typu, zmiňovány bývají i osobnosti dissociální a histrionské. V osobnostní struktuře těchto jedinců nacházíme rysy závislosti, impulzivity, slabé afektové regulace. Je obtížné nalézt jednoznačné příčiny tohoto jednání, jde spíše o interakci rizikových faktorů, které mají svůj původ jak v minulosti, tak i v aktuálních stresových situacích. Sebepoškozování může získat návykový charakter a adolescent tímto chováním může reagovat i na běžné zátěže. Adolescentní věk je nejzranitelnější vývojové období zejména ve vztahu k tělu, a proto se symptom vázaný na tělo v tomto věku objevuje nejčastěji.
-mk-