Bouček J, Mrkvan T, Chovanec M, Kuchař M, Betka J, Bouček V, Hladíková M, Betka J, Eckschlager T, Říhová B. J Cell Mol Med. 2010 Jan;14(1–2):426–33. Epub 2009 Jan 14. IF: 5.114

Sledování subpopulací lymfocytů jako potenciálích prognostických markerů v diagnostice u pacientů s nádorem hlavy a krku je předmětem práce publikované v Journal of Cellular and Molecular Medicine. Dalšími analyzovanými parametry byly hodnoty krevního obrazu a hladiny některých tumorových markerů. Pacienti (počtem 112) byli rozděleni do skupin na základě TNM klasifikace. V názvu publikace je zmíněno, že jedním z potenciálních prognostických markerů by mohlo být množství T-regulačních lymfocytů v krvi. Obecně bývá u pacientů s nádorovým onemocněním zvýšené, přičemž T-lymfocyty působí jako regulátory tlumící protinádorovou imunitní odpověď. Jejich poměrný vzestup byl detekován u pacientů s časnou recidivou.
Nabízí se myšlenka terapie pomocí inhibice T-regulačních lymfocytů. Nedá se in vitro jejich produkce a protinádorové aktivita potlačit? Zeptali jsme se prof. MUDr. Tomáše Eckschlagera, DrSc., spoluautora publikace.
T-regulační lymfocyty (Treg) se významnou měrou podílejí na imunotoleranci a zabraňují nadměrné aktivaci imunity. Hrají významnou roli v indukci tolerance k autoantigenům včetně antigenů exprimovaných nádorovými buňkami. Pro zhodnocení jejich významu v onkologii je nutné zjistit, jak se tyto buňky vyskytují v krvi, v lymfatických uzlinách i ve vlastních nádorech a zda má jejich zvýšený výskyt vztah k průběhu onemocnění. K tomu přispěla i naše práce, kdy jsme nalezli zvýšení Treg v periferní krvi pacientů s časným relapsem onemocnění. Dále byly již prováděny na zvířatech úspěšné pokusy s deplecí Treg s cílem potencovat imunoterapii nádorů. Zdá se tedy, že ovlivnění Treg může být jedním ze směrů imunoterapie nádorů.
-az-