Henry DH, Costa L, Goldwasser F, Hirsh V, Hungria V, Prausova J, Scagliotti GV, Sleeboom H, Spencer A, Vadhan-Raj S, von Moos R, Willenbacher W, Woll PJ, Wang J, Jiang Q, Jun S, Dansey R, Yeh H. J Clin Oncol. 2011 Mar 20;29(9):1125–32. Epub 2011 Feb 22. IF: 17.793

MUDr. Jana Prausová, Ph.D., z KDHO je spoluautorkou této úspěšné studie vydané v impaktovaném Journal of clinical oncology. Zmíněná studie srovnává účinnost denosumabu, plně humánní monoklonální protilátky proti ligandu aktivátoru receptoru nukleárního faktoru (receptor activator of nuclear factor B ligand, RANK-L), s kyselinou zoledronovou (ZA) z hlediska odložení nebo prevence tzv. kostních příhod (SRE) u pacientů s pokročilými nádory a kostními metastázami (krom nádorů prsu a prostaty) nebo myelomem. Účinnost denosumabu i ZA byla v prevenci a zpoždění vzniku SRE srovnatelná. Denosumab se tedy stává novým léčivem použitelným v této indikaci, navíc s výhodou možného subkutánního podání a bez nutnosti monitorování renálních funkcí nebo hladiny léku.
Proč jsou ze studie vyjmuti zrovna pacienti s nádory prsu a prostaty? O odpověď jsme požádali MUDr. Janu Prausovou, Ph.D.:
Pacienti s nádory prsu a prostaty byli zařazeni do samostatných studií, protože se jedná o onemocnění, která jsou velmi častá a zároveň i výskyt kostních metastáz u těchto pacientů jsou četnější než metastázy v ostatních lokalizacích. I zde jsou výsledky pro denosumab oproti kyselině zoledronové superiorní. Budeme mít v budoucnu další účinný lék pro paliativní léčbu kostních metastáz. Určitou nevýhodou léku se jeví jeho cena oproti léčbě dosavadní, ale výsledky terapie to jistě předčí. Úhrada je probémem plátců péče.
-mk-