Witsø E, Tapia G, Cinek O, Pociot FM, Stene LC, Rønningen KS. PLoS One. 2011 6(11):e27781. Epub 2011 Nov 14. IF: 4.411

Pediatrická klinika
Gen IFIH1 je spouštěčem antivirové aktivity namířené proti enterovirům. Různé varianty tohoto genu jsou asociovány s nižším rizikem vzniku diabetu mellitu 1. typu. Tato studie, vydaná v prestižním periodiku PLoS One, zkoumala, jak jednotlivé polymorfismy ovlivňují přítomnost enterovirů ve střevech zdravých dětí. Z výsledků byl vyvozen závěr, že polymorfismy genu IFIH1 nemají žádný, nebo mají pouze malý vliv na enterovirovou střevní infekci u dětí.
Jakou spojitost má enterovirová střevní infekce s diebetem 1. typu? Zeptali jsme se spoluautora článku, doc. MUDr. Ondřeje Cinka, Ph.D.:
Spojitost je nepřímá, spíš bych to označil za otázku víry než vědy. My si myslíme, že enterovirus něco u diabetu 1. typu dělá, ačkoli důkazy pro to nepocházejí zpravidla z nejlépe vedených studií. Domníváme se, že enterovirus ničí beta buňky pankreatu a spouští autoimunitu. Aby to mohl dělat, musí se do pankreatu nějak dostat – nejspíše tak, že po běžné střevní infekci následuje persistentní infekce v pankreatu. Proti tomu tělo bojuje na několika úrovních – od permeability střeva přes nespecifickou imunitu až po protilátkovou a buněčnou specifickou odpověď.
Gen IFIH1 má několik variant, které jsou slabě, ale jasně asociované s diabetem 1. typu; tento gen je přitom zodpovědný za detekci dvouřetězcové RNA, jaká se v buňce vyskytuje zejména při infekci RNA viry. Naše teorie proto byla, že jeho varianty by měly mít vliv na frekvenci enterovirové infekce: ty „efektivnější“ by měly před ní chránit. V naší laboratoři jsme proto otestovali několik tisíc vzorků stolice od asi tisíce genotypizovaných dětí z longitudinálně sledované kohorty. Jen jedna z loss-of-function variant měnila frekvenci enterovirové infekce, jiné ne. Teď jsme se začali zabývat vlivem těchto variant na virémii a výsledky jsou podstatně zajímavější.
Bojujeme samozřejmě s tím, že nemáme dost frekventně odebírané krve (virémie je krátká), k pankreatu se od žijících jedinců nedostaneme nikdy, enteroviry jsou velmi heterogenní skupina zahrnující přes sto sérotypů, z nichž jen málo bude diabetogenních a podobně.
-mk-