Novák F, Kolář F, Hamplová B, Mrnka L, Pelouch V, Ošťádal B, Nováková O. Physiol. Res. 58 (Suppl. 2): S13–S32, 2009. IF: 1.653

V této práci byla sledována remodelace membránových fosfolipidů v srdci potkana v období fyziologického vývoje a zrání srdeční svaloviny těsně po narození a po aplikaci další pracovní zátěže (podvaz aorty, chronická hypoxie, hyperthyroidismus). Období po narození samo představuje fyziologickou zátěž a stimuluje vývoj membránových struktur a syntézu fosfolipidů. Zatímco hyperthyroidismus vývoj membrán urychluje, tlakové přetížení působí inhibičně. Jedná se především o maturaci mitochondriálních membrán, protože kardiolipin je za těchto podmínek jedním z nejvíce ovlivněných fosfolipidových druhů. Při remodelaci fosfolipidů nejcitlivěji reagují jejich acylové řetězce. Jde zejména o polynenasycené acyly určující fyzikálně chemické vlastnosti membránové dvojvrstvy, a tím i funkci na membránu vázaných proteinů a lipidových signálních molekul.
Výše uvedená publikace vznikla ve spolupráci vědeckých pracovníků Přírodovědecké fakulty UK a prof. RNDr. Václava Peloucha, CSc., z Ústavu lékařské chemie a biochemie UK 2. LF.
O pár slov k této spolupráci (jak vznikla, co přinesla) jsme poprosili doc. RNDr. Františka Nováka, CSc., z Přírodovědecké fakulty:
Spolupráce s prof. V. Pelouchem začala již v roce 1983 při spoluvedení diplomové práce Jany Drnkové s doc. O. Novákovou, která srovnávala vliv izoprenalinu na kompaktní a spongiózní vrstvu myokardu kapra a dále pokračovala ve své doktorské práci na myším srdci. Obě studie byly později publikovány v Comparative Biochemistry and Physiology. Díky profesoru Pelouchovi se tak problematika biochemie a fyziologie srdce dostala na pracoviště katedry fyziologie živočichů Přírodovědecké fakulty UK. V devadesátých letech po přechodu z 1. lékařské fakulty UK na katedru biochemie Přírodovědecké fakulty jsem se do spolupráce s prof. Pelouchem také zapojil.
Minireview „Myocardial Phospholipid Remodeling under Different Types of Load Imposed during Early Postnatal Development“ je poslední publikací prof. Peloucha, kterou s velkým zájmem a radostí s námi připravoval do tisku. Shrnuje publikace výsledků, které vznikly v období let 1996–2009 při vedení diplomových prací Libora Mrnky a Blanky Panuškové a doktorské práce Blanky Hamplové-Panuškové. Je třeba zdůraznit, že při spolupráci se studenty se náš milý kolega Pelouch jevil jako vynikající pedagog a odborník, který velmi ochotně mladým lidem předával své zkušenosti a dobře si s nimi rozuměl.
Děkujeme doc. Novákovi z PřF UK za spolupráci na tomto článku.
-az-