Laššuthová P, Baránková L, Haberlová J, Mazanec R, Wallace A, Huehne K, Rautenstrauss B, Seeman P. J Hum Genet. 2009;54(6):365–8. Epub 2009 May 8. IF: 2.431

V časopise Journal of Human Genetics vyšel článek MUDr. Petry Laššuthové z DNA laboratoře Kliniky dětské neurologie. Spolu s kolegy se zabývali genetickým vyšetřováním genu LMNA u pacientů s dědičnou polyneuropatií Charcot-Marie-Tooth. V rámci studie byl sekvenován gen LMNA (lamin A/C) u 98 českých pacientů s časným nástupem polyneuropatie Charcot-Marie-Tooth, v jejichž rodinách byl pozorován autozomálně recesivní přenos nebo sporadický výskyt onemocnění. 48 z těchto pacientů bylo navíc vyšetřeno i metodou MLPA (Multiplex Ligation-dependent Probe Amplification) s cílem vyloučit delece a duplikace v genu LMNA, které jsou běžným sekvenováním nedetekovatelné. Výsledky ukázaly, že se u vyšetřovaných pacientů kauzální mutace genu LMNA nevyskytují, a proto není v DNA diagnostice vyšetřování genu LMNA opodstatněné.
O odpovědi na následující otázky jsme požádali MUDr. Petru Laššuthovou.
Proč byl vyšetřován právě gen LMNA?
První zmínka o tom, že gen LMNA způsobuje autozomálně recesivně dědičné formy Charcot-Marie-Tooth byla publikována v roce 2002. V roce 2007 byla nalezena kauzální mutace Arg298Cys v tomto genu u skupiny pacientů z regionu Maghreb (13 rodin). Na základě této studie jsme se rozhodli vyšetřit gen LMNA u českých pacientů s Charcot-Marie-Tooth. V relativně velkém souboru jsme ale u nikoho nenašli dvě kauzální mutace. V mezidobí nebyli ani v literatuře popsaní další pacienti s mutacemi v genu LMNA a i u zmiňovaných 13 rodin byl následně popsán tzv. founder efekt, to znamená, že mutace vznikla u někoho z předků v dané oblasti a je pravděpodobně rozšířená jenom lokálně. Navíc severní Afrika je zajímavá velkým množstvím příbuzenských sňatků, což zvyšuje procento zastoupení autozomálně recesivních chorob v populaci. V ČR je situace samozřejmě odlišná.
Skupina vědců z Marseille, kteří popsali souvislost mezi genem LMNA a Charcot-Marie-Tooth, dále pokračovala ve zkoumání patogenních mechanizmů. Vytvořili knock-in myš pro Arg298Cys mutaci. Výsledky zatím nebyly publikovány, ale na konferenci bylo ukázáno, že tato myš má jen velmi subtilní známky neuropatie, a tak patogenicita této mutace zatím nebyla experimentálně potvrzena.
Nicméně, všechno nasvědčuje tomu, že v naší populaci pacientů s nemocí Charcot-Marie-Tooth jsou mutace v genu LMNA buď extrémně vzácné, nebo se nevyskytují vůbec. Podobná situace je pravděpodobně i jinde v Evropě. Byla publikována i zpráva z Číny se stejným výsledkem, tj. autoři nenalezli žádnou mutaci u 20 pacientů.
Jsou známé mutace v naší populaci zodpovědné za Charcot-Marie-Tooth?
Odpověď je naštěstí kladná. Naše laboratoř shromažďuje pacienty s touto nemocí z celé ČR. V databázi máme cca. 3000 pacientů, z toho na molekulární úrovni poznáme příčinu asi u poloviny z nich. Nejčastěji jsou to změny v genu pro PMP22, dále jsou relativně časté mutace v genu pro Connexin32. Vyšetřujeme i několik dalších genů s kladným výsledkem a stále se snažíme zavádět nová vyšetření pro „slibné“ geny.
-az-