Giaccone G, Zatloukal P, Roubec J, Floor K, Musil J, Kuta M, van Klaveren RJ, Chaudhary S, Gunther A, Shamsili S. J Clin Oncol. 2009 Sep 20;27(27):4481–6. Epub 2009 Aug 17. IF: 17.157

Záměrem této studie, vydané prestižním Journal of clinical oncology, bylo zhodnotit protinádorové působení a bezpečnost YM155, nízkomolekulárního supresoru survivinu, při terapii již dříve léčených pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC). Nemocným s NSCLC ve stadiu IIIb/IV, u kterých dříve došlo k selhání chemoterapeutické léčby, byl podáván YM155 kontinuální nitrožilní infuzí po dobu jednoho týdne. Primárním hodnoceným ukazatelem byla odpověď nádoru na léčbu (objective tumor response rate – ORR), sekundárními pak délka trvání stabilního stavu (duration of stable disease – SD), délka přežití bez známek progrese onemocnění (progression-free survival – PFS), celkové přežití (overall survival – OS), bezpečnostní, farmakokinetické a farmakodynamické profily. YM155 byl podán 37 pacientům. U dvou z nich bylo dosaženo částečné odpovědi (ORR – 5.4 %) a dalších 14 pacientů dosáhlo SD (disease control rate – DCR – tedy byla 43.2 %). Střední délka trvání PFS byla 1.7 měsíců, střední OS 6.6 měsíců, s jednoletým přežitím 35.1 %. YM155 jevil mírnou aktivitu u pacientů s pokročilými stadii NSCLC, výsledky při sledování jeho bezpečnosti a tolerance byly příznivé.
Několik otázek o této úspěšné studii jsme položili doc. MUDr. Jaromíru Musilovi, Ph.D.:
Studie probíhala v Amsterdamském Vrije Universiteit Medical Center, jakým způsobem se vám podařilo se do ní zapojit?
Jednalo se o multicentrickou studii, kterou vedlo Universitní centrum v Amsterodamu a do které měly možnost se zapojit i významná pneumoonkologická centra v České republice. Vzhledem k tomu, že na naší klinice je rozvinutý pneumoonkologický program a naše pracoviště má zkušenosti s prováděním klinických studií, byli jsme organizátorem studie osloveni, zda bychom se této studie zúčastnili.
Proč byl YM155 nemocným podáván pouze po dobu jednoho týdne? Nemohly by být výsledky při dlouhodobějším podání ještě příznivější?
Lék byl nemocným podáván po dobu jednoho týdne, pak následovala čtrnáctidenní pauza a tyto cykly se mohly opakovat, pokud nedošlo k progresi nebo nebyly známky toxicity léku.
Myslíte si, že výsledky této práce povedou ke změnám v léčbě pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic?
Já si myslím, že cílená léčba nádorů je nadějí pro nemocné s bronchogenním karcinomem. Dosavadní výsledky léčby tohoto nádoru jsou ve srovnání s jinými typy neuspokojivé. Pětileté přežití je 15 %, a to je skutečně málo.
Pověděl byste nám o studii ještě další zajímavosti, na které jsem se nezeptala?
Tato studie byla velkým přínosem jak pro naše pracoviště, tak především pro naše pacienty. Jsem nesmírně potěšen, že jsme získali nové informace, které jsou i přínosem pro mne jakožto pneumologa.
-mk-