Herynek V, Růžičková K, Jendelová P, Syková E, Hájek M. 2009 Aug;22(4):211–20. Epub 2009 Feb 24. IF: 1.844

V Centru buněčné terapie a tkáňových náhrad vznikl článek o metabolických změnách v experimentální korové lézi potkana a v jeho kontralaterální hemisféře po nitrožilním podání mesenchymálních stromálních buněk (MSCs). Přečíst si jej můžete v časopise Magma. K hodnocení výsledků byla použita protonová magnetická rezonanční spektroskopie. Ta potvrdila pozvolnou regeneraci poškozené tkáně. Nebyl však nalezen žádný významný rozdíl mezi koncentracemi metabolitů v poškozené oblasti mozku zvířat, kterým byly podány MSCs, a zvířat neléčených. V kontralaterálních hemisférách potkanů, kteří podstoupili buněčnou terapii, byly naměřeny vyšší koncentrace glutamátu a N-acetyl aspartátu. Počet nově vytvořených buněk zde byl o 50 % vyšší než u potkanů neléčených. Pozitivní vliv nitrožilně podaných MSCs tedy zjevně nespočívá v náhradě poškozené tkáně, ale v podpoře regenerace.
Jaký je osud nových buněk, které se vytvoří v kontralaterální nepoškozené hemisféře? Zeptali jsme se Mgr. Víta Herynka, Ph.D.
Na tuto otázku bohužel jednoznačnou dopověď zatím neznáme. Nicméně – vzhledem ke změnám v koncentracích neurotransmiterů – předpokládáme, že se nové buňky, které pocházejí z nativní původní tkáně, zapojují do její funkce, a umožňují tak, aby zdravá hemisféra postupně přebírala funkci hemisféry poškozené. Transplantované buňky tedy zjevně podporují hojení a regeneraci tkáně prostřednictvím trofických faktorů či stimulací vlastních opravných prostředků a imunitního systému, ale samy se funkčně do tkáně pravděpodobně zapojují jen velmi málo.