Krizkova S, Ryvolova M, Hynek D, Eckschlager T, Hodek P, Masarik M, Adam V, Kizek R. Electrophoresis. 2012 Jul;33(12):1824–32. doi: 10.1002/elps.201100638. Epub 2012 Jun 5. IF: 3,303

Klinika dětské hematologie a onkologie
O extrakci zinkových proteinů z lidské plazmy pomocí anti-zinkových protilátek a paramagnetických kuliček se můžete dočíst v časopisu Electrophoresis. Zinek(II) je kofaktorem přibližně 10 % lidských proteinů. Jejich precizní izolace je proto velice významná pro proteomické a metalomické studie. Tento článek se zabývá imunoextrakcí těchto proteinů pomocí anti-zinkových protilátek navázaných na paramagnetických částečkách. Popisuje přesné podmínky této reakce, jako je koncentrace paramagnetických kuliček, pH, složení elučního pufru a čas extrakce. Po izolaci zinkových proteinů je dále možná jejich elektrochemická detekce.
Jsou i některé jiné kovy součástí lidských proteinů? Proč je právě zinek v lidských proteinech přítomen tak často?
Odpověděl nám prof. MUDr. Tomáš Eckschleger, CSc.:
Biogenní prvky jsou chemické prvky nezbytné pro stavbu a funkci organismů a patří mezi ně i kovy. Jedním z důležitých biogenních kovů je zinek. Přitom zinek není obsažen v živých tkáních ve vysokém množství, tělo dospělého člověka obsahuje pouze přibližně 2 g zinku. Doporučená denní dávka zinku v lidské potravě se pohybuje mezi 15 a 25 mg. Přítomnost zinku v organizmu je nezbytnou podmínkou pro správné fungování řady enzymatických systémů – nejvýznamnější je patrně inzulínový. V současné době je intenzivně sledován vztah zinek obsahujících proteinů, např. metalothioneninů a nádorů. Dalších biogenních kovů je celá řada – nejznámější jsou železo, vápník, sodík a draslík.
-Michaela Kotrová-