de Vries AC, Bredius RG, Lankester AC, Bierings M, Trebo M, Sedlacek P, Niemeyer CM, Zecca M, Locatelli F, van den Heuvel-Eibrink MM. Haematologica. 2009 Feb;94(2):302–4. Epub 2008 Dec 23. IF: 5.516

Juvenilní myelomonocytární leukémie (JMML) je vzácné dětské nádorové onemocnění, jehož jedinou kurativní léčbou je transplantace kmenových buněk. Jako jejich zdroj se používá k transplantaci kostní dřeň a méně často pupečníková krev. Článek představuje pět případů pacientů s JMML, léčených transplantací pupečníkové krve sourozence, u níž lze předpokládat velkou genetickou příbuznost a nižší riziko GVHD (graft versus host disease, reakce štěpu proti hostiteli) než při transplantaci kostní dřeně nebo nepříbuzenské pupečníkové krve. Předchozí studie však prokázaly, že u JMML hraje velmi důležitou roli GvL (graft versus leukemia, reakce štěpu proti nádorovým buňkám hostitele) v prevenci relapsu (návratu) onemocnění. Publikovaná data zmiňovaných pěti pacientů a citovaných článků tak ukazují, že transplantace HLA identické pupečníkové krve sourozence má svá specifika. Ta opodstatňují otázku, zda je pupečníková krev sourozence dobrou volbou u pacientů, pro něž jsou k dispozici buňky nepříbuzenského dárce, ať již kostní dřeně nebo pupečníkové krve.
O odpověď na následující otázky jsme požádali doc. Petra Sedláčka, CSc., vedoucího Transplantační jednotky kostní dřeně Kliniky dětské hematologie a onkologie a spoluautora uvedeného článku.
Podle čeho se rozhodujete, zda využít jako zdroj kmenových buněk pro transplantaci kostní dřeň nebo pupečníkovou krev?
Přestože se nadále intenzivně rozšiřují mezinárodní registry dárců kmenových buněk krvetvorby a jejich počet již převýšil 13 miliónů, nadále se setkáváme u některých pacientů se vzácnou kombinací HLA alel. Pro takové pacienty nejsme často schopni vůbec nebo v možném termínu najít vhodného HLA identického dárce. Jedná se především o děti z národnostně či etnicky smíšených manželství nebo z menších uzavřenějších komunit, jejichž zástupci do registrů nevstupují. Pupečníková krev je naivní, umožňuje nám proto vyšší toleranci neshod v systému HLA mezi dárcem a příjemcem. Celosvětově je pro alogenní transplantaci k dispozici více než 340 tisíc zamražených pupečníkových krví a již více než 20 tisíc jich bylo k transplantaci použito pro dětské, ale i dospělé pacienty. Takže rychlá dostupnost a vyšší stupeň tolerance neshod jsou hlavními důvody, proč pupečníkovou krev v indikovaných případech používáme.
Má použití pupečníkové krve k transplantaci své specifické indikace?
Podle nově publikovaných zkušeností se zdá, že je ve většině případů pupečníková krev zaměnitelnou alternativou s kostní dření nebo periferními kmenovými buňkami. Avšak zdravá pupečníková krev je pravděpodobně vhodnějším zdrojem dárcovských buněk produkujících chybějící enzym u dětí transplantovaných pro vrozenou poruchu metabolizmu charakteru střádavého onemocnění (Mukopolysacharidóza I. typu – Hurler, Krabbeho nemoc apod.).
-az-