Jarolím L, Šedý J, Schmidt M, Naňka O, Foltán R, Kawaciuk I. J Sex Med. 2009 Jun;6(6):1635–44. Epub 2009 Mar 30. IF: 6.199

V březnu 2009 vyšel v prestižním časopise Journal of Sexual Medicine (IF 6.199) článek doc. MUDr. Ladislava Jarolíma, CSc., z Urologické kliniky a jeho kolegů. Po úvodu představujícím článek jsme položili doc. Jarolímovi několik otázek, přibližujících práci, které se jejich tým věnuje. Uvedená publikace se zabývá hodnocením výsledků chirurgické změny genitálu u mužských transsexuálních pacientů (konverze mužského na ženský genitál). Do studie bylo zařazeno 129 pacientů po primární operaci a 5 po reoperaci. Retrospektivně byly sledovány sexuální funkce a výskyt komplikací během tří měsíců po operaci. Výsledky ukázaly, že všechny pacientky byly s první fází operace spokojeny. Mezi hlavní komplikace patřila dočasná retence moči, hojení operační rány per secundam, krvácení z uretry v postoperačních 48 hodinách a rektální léze vzniklé během preparace vaginálního kanálu. Neoklitorida byla erogenně senzitivní u 93,9 % dotazovaných, přičemž orgasmu během prvních 3 měsíců po operaci dosáhlo 65,3 %.
Jaká je historie operací změny pohlaví na vašem pracovišti?
Chirurgické konverze u transsexuálních osob se provádějí na Urologické klinice UK 2. LF od roku 2001, dosud podstoupilo tyto výkony 112 pacientů s mužským a 39 pacientů se ženským transsexualizmem. Potřeba rozšíření znalostí topograficko-anatomických poměrů pánve v souvislosti s rekonstrukcí genitálu vedla k dlouhodobé spolupráci s anatomy a ke zdokonalení chirurgické techniky konverze. Během příslušných anatomických studií byla nalezena dosud nepopsaná anatomická struktura – sulcus nervi dorsalis penis/clitoridis, kterou lze využít například ve forenzní medicíně (J. Šedý, O. Naňka, M. Belišová, J. M. Walro, L. Jarolím: Sulcus nervi dorsalis penis/clitoridis: anatomical structure and clinical significance. Eur Urol 50 2006 1079–1085).
Jsou i jiná pracoviště v České republice, která se věnují těmto operacím?
Na klinice plastické chirurgie v Brně se věnují ženskému transsexualizmu.
Jaký je zájem o provedení operace změny pohlaví? Lze v něm sledovat určitý trend?
Chirurgická změna pohlaví nepodléhá módě, jde o reálný zdravotní problém. Přístup k adekvátní léčbě a sociální integraci umožnila pacientům s transsexualismem zvýšená tolerance společnosti k sexuálním menšinám u nás i v zahraničí.
Sledujete dlouhodobou spokojenost operovaných?
Pacientky obvykle předáváme po 3–4 měsících do péče sexuologů.
Myslíte si, že je zdravotnický systém v naší zemi vstřícný k transsexuálním pacientům žádajícím o chirurgickou změnu pohlaví?
Náš zdravotnický systém je k těmto nemocným velmi vstřícný, protože chirurgická konverze spadá do bezplatné péče.
Chtěl byste dodat něco, na co jsem se nezeptala?
Chirurgická konverze pohlaví reprezentuje důležitou součást léčby pacientek s transsexualismem. V souvislosti se zásadním pokrokem chirurgie genitálu a uretry se zvyšuje počet operovaných pacientek. Pro pacientky s mužským transsexualismem poskytuje chirurgická léčba kosmeticky akceptovatelnou imitaci ženského genitálu s možností koitu s orgasmem.
-az-