Fluorescent magnetic nanoparticles for biomedical applications.

Chekina N, Horak D, Jendelova P, Trchova M, Benes MJ, Hruby M, Herynek V, Turnovcova K, Sykova E. J. Mater. Chem., 2011, 21, 7630–7639. IF: 5,101

Zobrazovací metody jsou v medicíně nesmírně důležité. Pro správnou diagnózu je často třeba co nejdetailnější zobrazení struktur, u kterého se kombinuje několik přístupů. V časopise Journal of Material Chemistry vyšel článek, který popisuje současnou kombinaci optického přístroje a magnetické rezonance, která by mohla být využívána k diagnostice onemocnění, stejně jako ke sledování živých buněk in situ. Aby bylo možné takovou duální detekci, která zahrnuje zároveň fluorescenční mikroskopii a MRI, navrhnout, je třeba syntetizovat částice, které budou mít superparamagnetické jádro a ponesou fluorescenční barvivo. Ve studii, kterou článek popisuje, byly použity nanočástice oxidu železa s fluorescenčním barvivem k zobrazení mozku potkanů s implantovanými mezenchymálními buňkami.
 
Spoluautorky článku, paní RNDr. Pavly Jendelové, Ph.D., jsme se zeptali, jestli se zobrazení v kombinaci fluorescenční mikroskopie a MRI používá někde rutinně, a popřípadě, kdy by bylo vhodnější použít toto „rozšířené“ zobrazování místo samotné MRI.
V současné době se v klinice používá pouze samotná fluorescenční barvička 5-Ala (5-aminolevulová kyselina), která je určená zejména k vizualizaci glioblastomů během neurochirurgické operace. Bimodální kontrastní látky jsou proto v centru zájmu pracovišť zabývajícími se výzkumem a vývojem kontrastních látek. Jejich využití by právě mohlo být zejména v neurochirurgii, kde by se pomocí klasické MR zobrazil nádor, a umožnila by se tak lokalizace tumoru, a pak během operace by se pomocí fluorescenčního mikroskopu mohla daná oblast ještě přesněji ohraničit. Takové bimodální kontrastní látky nemusí být jen na základě oxidů železa a fluoresceinu, ale třeba i na bázi gadoliniových chelátů a fluoresceinu. Jednu takovou látku jsme vyvinuli a otestovali společně s pracovištěm prof. I. Lukeše z PřF UK (Řehoř et al., J Med Chem. 2011; 54:5185-94.2011). Jejím základem je oxid titaničitý, na kterém je navázán Gd chelát a rhodamin. Tato kontrastní látka navíc pod UV zářením ničí nádorové buňky (zatím pouze v kultuře).

Vytvořeno: 28. 2. 2012 / Upraveno: 4. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.