Kappos L, Gold R, Miller DH, MacManus DG, Havrdova E, Limmroth V, Polman CH, Schmierer K, Yousry TA, Eraksoy M, Meluzinova E, Dufek M, Yang MH, Dawson K, O´Neill GN. Mult Scler. 2012 Mar;18(3):314–21. doi: 10.1177/1352458511421054. Epub 2011 Aug 30. IF: 4,255

Neurologická klinika
Roztroušená skleróza (RS) je chronické autoimunitní onemocnění CNS, které vede ke ztrátě myelinu v zánětlivých ložiscích a k difúzní ztrátě axonů. Časopis Multiple Sclerosis Journal publikoval výsledky studie, která se věnovala vlivu BG-12 u pacientů s relabující-remitentní formou RS (RRMS). Do randomizované studie fáze 2b bylo zařazeno celkem 257 pacientů a hodnocena byla účinnost v porovnání s placebem. Studie prokázala účinnost BG-12 u pacientů s RR RS podávaného v dávce 240 mg 3x denně na vznik nových Gd enhancujících lézí v 69 % ve srovnání s placebem.
Spoluautorky článku MUDr. Evy Meluzínové jsme se zeptali, jaký je mechanismus účinku BG-12 a jak daleko jsme nyní od zavedení do běžné praxe, případně kteří pacienti budou k této léčbě indikováni.
Fumarat (BG-12) je ester kyseliny fumarové. Směs těchto esterů je úspěšně užívaná v Německu pro léčbu psoriázy v posledních více než 10 letech. Mechanizmus účinku je dán aktivací Nrf2 (nukleární faktor 2). Tato cesta je obranou proti oxidačnímu stresu při zánětlivém poškození tkáně, zároveň hraje roli v mechanismu neuroprotekce v CNS. Protizánětlivé účinky BG12 jsou dány snížením exprese prozánětlivých cytokinů (TNFα, IL1β, IL6) a současným zvýšením exprese protizánětlivých cytokinů, snížením aktivace astrocytů a mikroglie. V důsledku těchto změn dochází k zesílení integrity hematoencefalické bariéry a snížení infiltrace CNS lymfocyty.
V současné době byla ukončena fáze III klinického zkoušení v porovnání s placebem.
Studie pokračuje formou extenze, kdy jsou všichni pacienti léčeni účinnou látkou. Lék by měla schválit EMA během roku 2013, a zároveň by měl být uveden na trh pro pacienty s remitentní formou RS.
-Ivana Mokrišová-