Fišer K, Sieger T, Schumich A, Wood B, Irving J, Mejstříková E, Dworzak MN. Cytometry A. 2012 Jan;81(1):25–34. doi: 10.1002/cyto.a.21148. Epub 2011 Oct 11. IF: 3.749

Klinika dětské hematologie a onkologie
Mgr. Karel Fišer, Ph.D., je hlavním autorem článku vydaného v Cytometry. Představuje v něm novou metodu k vyhodnocování dat získaných z průtokové cytometrie, založenou na klastrové analýze s novým základním algoritmem užívajícím Mahalanobisovu vzdálenost. Navíc, v kombinaci s metodou strojového učení, je výborným nástrojem pro analýzu stále vzrůstajícího množství dat získaných průtokovou cytometrií a je možné ji zautomatizovat.
Hlavního autora jsme se zeptali, jaký je princip nové metody:
Principem metody je změření vzdálenosti datových bodů (v našem případě buněk) v mnoharozměrném prostoru naměřených parametrů určujících buněčný immunofenotyp. Tato vzdálenost se pak použije v automatickém hierarchickém shlukování buněk do populací, které jsou pak již biologicky relevantní. Tedy například k zařazení leukemických buněk do kontextu fyziologických krevních elementů. Následně je pak možné naučit počítač takové buňky rozeznávat automaticky. V uvedené práci jsme ukázali, jak lze metodu použít pro detekci minimální residuální nemoci v průběhu léčby akutní lymfoblastické leukemie.
-mk-