Ibrahim I, Horacek J, Bartos A, Hajek M, Ripova D, Brunovsky M, Tintera J. Neuro Endocrinol Lett. 2009 Mar;30(1):39–45. IF: 1.443

V Neuro endocrinology Letters byla představena studie, která pomocí MRI srovnává snížení objemu šedé hmoty (GM) a hodnoty frakční anizotropie (FA) u 21 pacientů s Alzheimerovou chorobou (AD) a 23 kontrolních osob. Údaje o změnách souvisejících s věkem a výsledky orientačního diagnostického testu MMSE (Mini Mental State Examination) byly zpracovány u obou skupin spolu s regresní analýzou. Pacienti s AD vykazovali snížení objemu GM především v temporálních lalocích, nebyl nalezen žádný vztah mezi objemem a věkem pacienta nebo MMSE. Hodnota FA byla nižší především ve frontálních a temporálních lalocích a ani v jedné skupině nekorelovala s věkem nebo výsledky MMSE. Tento objev podporuje domněnku, že morfologické změny u pacientů s AD nejsou plynulé ani závislé na věku.
Hodnota FA odráží hustotu vláken, průměr axonů a stav myelinizace. Čím jsou u Alzheimerovy choroby způsobeny její změny? O odpověď jsme požádali Mgr. Ibrahima Ibrahima.
Alzheimerova nemoc (AN) je neurodegenerativní onemocnění, které postihuje jak šedou, tak bílou hmotu mozkovou. Příčiny vzniku AN nejsou přesně známy. Typickým histopatologickým nálezem u AN je přítomnost senilních plaků (extracelulární depozita beta-amyloidu) a neurofibrilárních klubiček (intracelulární, tau protein). Tyto škodlivé proteiny způsobují degenerativní změny neuronů a jejich synaptických spojů, a tím i změnu difúze molekul vody v mozkové tkáni, která je dobře zobrazitelná pomocí difúzně váženého obrazu (diffusion weighted imaging) a zobrazení difúzního tenzoru (diffusion tensor imaging). Tyto změny lze pak kvantifikovat měřením hodnot frakční anizotropie a aparentního difúzního koeficientu.
-mk-