Húska D, Adam V, Zítka O, Kukačka J, Průša R, Kizek R. Electroanalysis. Volume 21(3–5):536–541. Epub 2009 Jan 22. IF: 2.949

Výzkum interakce želatinázy B (MMP-9) s kolagenem pomocí elektroanalytických technik je tématem článku, na jehož vzniku se podíleli pracovníci Ústavu klinické chemie a patobiochemie. K měření elektrických signálů při interakci želatináza-kolagen za různých experimentálních podmínek byla využita adsorptivní přenosová technika chronopotenciometrická rozpouštěcí analýza (AdTS CPSA). Měřený signál vzrostl o 30 % po smíchání obou látek, což dokladuje proběhlou interakci obou molekul, pravděpodobně štěpení kolagenu.
Jaký je princip a využití uvedené metody (AdTS CPSA)? O odpověď jsme poprosili Ing. Jiřího Kukačku, Ph.D.
Tato analytická metoda patří do skupiny polarografických metod, podskupiny tzv. voltametrických metod. Při měření se používá tříelektrodový systém skládající se z visící rtuťové kapkové elektrody jako pracovní elektrody, z argentochloridové elektrody jako referenční elektrody a uhlíkové tyčky jako pomocné elektrody. Nejdříve se analyzovaná látka při otevřeném potenciálu adsorbuje z roztoku na visící rtuťovou kapkovou elektrodu, poté se elektroda omyje a zapojením elektrod se získá záznam signálu, posledním krokem je obnovení povrchu elektrody před další analýzou. Metoda i měřící systém je velmi univerzální a kromě studia různých interakcí a chování látek po adsorpci na rtuťovou elektrodu ji lze využít k velmi přesnému určení koncentrace mnoha látek v analyzovaném materiálu. Technika je vhodná k výzkumným účelům, např. v klinických laboratořích ještě uplatnění nenašla. Podnět ke studiu elektrochemických vlastností kolagenu při interakci s matrixovými metaloproteinázami (MMP) vyšel z našeho pracoviště, kde se dlouhodobě zabýváme výzkumem MMP v různých patologických procesech a jejich využitím v klinicko-biochemické diagnostice.
-az-