Breast cancer in pregnancy: recommendations of an international consensus meeting.

Amant F, Deckers S, Van Calsteren K, Loibl S, Halaška M, Brepoels L, Beijnen J, Cardoso F, Gentilini O, Lagae L, Mir O, Neven P, Ottevanger N, Pans S, Peccatori F, Rouzier R, Senn HJ, Struikmans H, Christiaens MR, Cameron D, Du Bois A. Eur J Cancer. 2010 Dec;46(18):3158–68. IF: 4.121

Karcinom prsu v těhotenství vyžaduje zvláštní léčebný přístup. Ten je vždy individuální, mimo jiné proto, že pro tuto skupinu pacientek dosud neexistují zvláštní protokoly. S ohledem na matku se doporučuje volit léčbu co nejpodobnější standardním protokolům. Vzhledem k dítěti je nutné respektovat omezení, pokud se rozhodne pro zachování těhotenství. Kompletní diagnostika je možná po celou dobu těhotenství, stejně jako chirurgická léčba. Radioterapie přichází teoreticky v úvahu u pacientek v prvním a druhém trimestru, chemoterapie ve druhém a třetím trimestru. V každém případě je nutno tyto pacientky léčit na pracovišti s lékařským týmem majícím zkušenosti s touto problematikou. V naší republice je takovým centrem právě Onkogynekologické oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF a FN Motol.
 
As. MUDr. Michaela Halašky, Ph.D., (z uvedeného pracoviště), specialisty na onkologickou problematiku těhotných, jsme se zeptali, jakou má souvislost těhotenství se vznikem a rozvojem nádorů prsu.
Čím dále častěji se bohužel setkáváme s těhotnými ženami, u kterých je diagnostikován zhoubný nádor prsu. Příčinou je stále rostoucí průměrný věk žen, které těhotenství plánovaně odkládají, což je trend posledních desetiletí. Těhotenské změny zároveň maskují první příznaky rostoucího nádoru, a tak jsou tyto ženy diagnostikovány zpravidla s lokálně pokročilými nálezy. Těhotenství jako takové prognózu onemocnění nezhoršuje, právě pokročilý nález při diagnóze je příčinou nepříznivého průběhu onemocnění. V posledních letech ale rapidně stoupají naše znalosti ohledně léčby během těhotenství i s možností zachování těhotenství. Publikace je výsledkem současných dat ohledně možností terapie během těhotenství.
 
-az-

Vytvořeno: 2. 5. 2011 / Upraveno: 11. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.