Birth order and childhood type 1 diabetes risk: a pooled analysis of 31 observational studies.

Cardwell CR, Stene LC, Joner G, Bulsara MK, Cinek O, Rosenbauer J, Ludvigsson J, Svensson J, Goldacre MJ, Waldhoer T, Jarosz-Chobot P, Gimeno SG, Chuang LM, Roberts CL, Parslow RC, Wadsworth EJ, Chetwynd A, Brigis G, Urbonaite B, Sipetic S, Schober E, Devoti G, Ionescu-Tirgoviste C, de Beaufort CE, Stoyanov D, Buschard K, Radon K, Glatthaar C, Patterson CC. Int J Epidemiol. 2011 Apr;40(2):363–74. Epub 2010 Dec 10. IF: 5.262

V International journal of epidemiology vydali práci, která sledovala, jaký vliv má pořadí narození na vznik diabetu 1. typu. I přes značné rozdíly mezi sledovanými studiemi se zdá, že existuje asociace mezi vzrůstajícím pořadím narození a nižším rizikem vzniku diabetu 1. typu. Zjištěné rozdíly mohou být způsobeny zvýšenou expozicí infekcím v časném věku u později narozených dětí.

Spoluautora článku, MUDr. Ondřeje Cinka, Ph.D., jsme se zeptali, kde se vzal nápad spojovat riziko vzniku diabetu 1. typu s pořadím narození.
Ten nápad vůbec není nový. Ono i u jiných nemocí pořadí narození funguje. U diabetu, předpokládáme, je to tím, že později narozené děti jsou exponované více infekčním vlivům (co nosí jejich starší sourozenec ze školky) – a tak jinak odpovídají i na hypotetické diabetogenní infekce. Jsou to ovšem všechno vlivy velmi malé, takže je vhodné je studovat ve velkých skupinách. My jsme to dělali sami asi před deseti lety, pak jsme se k tomu ještě jednou vrátili, a tato data sebraná z celé ČR se pak stala součástí analýz v tomto článku.

-mk-

Vytvořeno: 23. 9. 2011 / Upraveno: 7. 2. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.