MacManus DG, Miller DH, Kappos L, Gold R, Havrdova E, Limmroth V, Polman CH, Schmierer K, Yousry TA, Eraksoy M, Meluzinova E, Dufek M, Yang M, O´Neill GN, Dawson K. J Neurol. 2011 Mar;258(3):449–56. Epub 2010 Oct 21. IF: 2.903

Neurologická klinika dospělých
Tato práce prokázala, že imunomodulační látka BG-12 snižuje na magnetické rezonanci (MR) frekvenci přeměny gadoliniem se sytících lézí (Gd+) v T1-hypointenzivní léze. U skupiny pacientů, kterým bylo podáváno BG-12, byla přeměna Gd+ lézí v T1-hypointenzivní léze o 34 % nižší. Navíc u nich také došlo ke snížení počtu nových Gd+ lézí.
Jaký je rozdíl mezi Gd+ lézemi a T1-hypointenzivními lézemi z hlediska prognózy?
U pacientů s roztroušenou sklerózou jsou Gd+ léze na MR ložiska, kde vlivem akutně probíhajícího zánětu došlo k poruše hematoencefalické bariéry. Tyto léze mohou být ještě reverzibilní, pokud je podávána účinná terapie. T1-hypointenzivní léze jsou oblasti, ve kterých již došlo k trvalé ztrátě axonů. Objem T1-hypointenzivních lézí se podílí na postupném nárůstu atrofie mozku, která se klinicky projevuje progresí neurologického nálezu a postupující invalidizací. Stručně řečeno, Gd+ léze odráží aktivitu nemoci (ataky) a T1-hypointenzivní léze trvalé postižení pacienta.
-mk-