A systematic review of randomized controlled trials using music therapy for children.

Mrázová M, Celec P. J Altern Complement Med. 2010 Oct;16(10):1089–95. Epub 2010 Oct 9. IF: 1.685

Muzikoterapie patří mezi metody psychoterapie, které přináší žádoucí pozitivní výsledky jak u dospělých, tak i u dětí. Review, jehož základem je soubor publikovaných klinických studií na dětských pacientech (počtem 28), potvrzuje vhodnost užívání muzikoterapie, nicméně také zdůrazňuje, že v současnosti dostupná data (právě z uvedených 28 studií) jsou nehomogenní a často získaná od nízkého počtu pacientů (jenom menší počet z těchto studií splňuje kritéria EBM). Vybízí proto k provedení dalších klinických studií, které by svým počtem a kvalitou podpořily globální reprodukovatelnost výsledků.
 
Jaké je současné místo muzikoterapie v naší praktické medicíně? Zeptali jsme se MUDr. Marcely Mrázové – Šoltýsové z Dětské psychiatrické kliniky.
Muzikoterapie v Čechách i na Slovensku nemá zatím jako pomocná terapeutická metoda tak významné postavení a není v takové míře přijímána lékařskou odbornou veřejností, jako je tomu třeba v Německu, Francii, USA apod. I když je pozitivní efekt hudby na lidský organizmus podle výsledků výzkumů nesporný, povědomí o těchto účincích v odborných kruzích u nás je dle mé zkušenosti bohužel minimální. Naše klinika patří spíše mezi výjimky, protože se zde muzikoterapie běžně používá a také ve výuce studentů medicíny je jí věnován samostatný seminář pro úvodní seznámení s metodou.
O muzikoterapii se učí spíše studenti pedagogických oborů nebo psychologie, zatímco na většině lékařských fakult je zmiňována velice okrajově. I to může být jedním z důvodů, proč se u nás účinky hudby v podstatě nezkoumají a proč nemá muzikoterapie rovnocenné místo mezi jinými psychoterapeutickými metodami.
 
-az-

Vytvořeno: 12. 5. 2011 / Upraveno: 4. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.