A quantitative evaluation of redox-active compounds in human blood lipids.

Lebedev AV, Pelouch V, Ivanova MV, Levitsky DO. Hemoglobin. 2011 35(3):247–54. IF: 1.414

Studie, kterou bychom vám rádi představili, vyšla v periodiku Hemoglobin a zabývá se stanovením endogenních nízkomolekulárních redox-aktivních sloučenin (RACs). Běžné elektrochemické metody, kterými se RACs stanovují, jsou omezeny vodné roztoky, a tedy umožňují stanovit pouze hydrofilní RACs. Nová metoda umožňuje stanovit jak hydrofilní, tak hydrofobní RACs.

O vysvětlení principu představené metody jsme poprosili kolegyni prof. RNDr. Václava Peloucha, Csc., MUDr. Alici Skoumalovou, Ph.D., z Ústavu lékařské chemie a biochemie:
Redox aktivní látky (RACs) se v krvi nacházejí jednak ve vodném prostředí (rozpuštěné v plazmě), ale také v lipidové frakci (např. v membránách erytrocytů, v lipoproteinech krevní plazmy). Celkové množství těchto RACs, mezi které patří také antioxidanty, vypovídá o tom, jakou má pacient aktuální schopnost obrany proti volným radikálům. Nová metoda využívá extrakce krve do nepolárního rozpouštědla (kam se dostanou lipofilní sloučeniny) a redukce chemické sloučeniny DPPH (1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl) přítomnými RACs. Přínosem této metody je stanovení celkové antioxidační kapacity nejen v plazmě, ale také v lipidové frakci krve. Může to být využito například u pacientů s kardiovaskulárními chorobami na kvantitativní stanovení celkové antioxidační kapacity krve nebo u pacientů, kterým antioxidanty podáváme terapeuticky a chceme si ověřit jejich reálnou aktivitu v krvi.

-mk-

Vytvořeno: 5. 12. 2011 / Upraveno: 4. 1. 2019 / prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.