Maresova KB, Franek T, Vondracek T, Stepan JJ. Clin Chem Lab Med. 2011 Nov 14;50(2):333–5. doi: 10.1515/CCLM.2011.781. IF: 2.150

Ústav lékařské chemie a klinické biochemie
V Clinical Chemistry and Laboratory Medicine vydali studii zkoumající mechanismus, kterým stroncium-renelát (SrR) inhibuje kostní resorpci. Ta srovnává vliv SrR a kalcia na hladiny parathormonu (PTH) a βCTX, sérového markeru kostní resorpce. Výsledky studie ukázaly, že pokles PTH i βCTX při podání SrR a kalcia je srovnatelný.
Spoluautora článku, MUDr. Tomáše Fraňka, jsme poprosili, aby nám přiblížil, jakým mechanismem SrR inhibuje kostní resorpci:
SrR patří mezi tzv. duální antiosteoporotická léčiva. Přímo stimuluje replikaci preosteoblastů a syntézu kolagenu a zároveň SrR moduluje i OPG/RANKL/RANK systém. RANK (Receptor Activator of Nuclear factor Kappa B) je receptor na povrchu prekurzorů osteoklastů. Tento receptor je stimulován osteoblasty exprimovaným RANKL (Receptor Activator of Nuclear factor Kappa B Ligand), jehož aktivace je spouštěna např. parathormonem. Stimulace RANK následně vede k diferenciaci a aktivaci osteoklastů. Tato vazba mezi RANK a RANKL je blokována solubilním receptorem pro RANKL osteoprotegerinem, molekulou známou jako silný regulátor osteoblasty-indukované osteoklastogeneze, tvořenou stejně jako RANKL v osteoblastech. Ranelát strontnatý působí zvýšení podílu osteoprotegerinem obsazených receptorů RANKL, což má za následek supresi osteoklastické diferenciace a aktivity doprovázené poklesem kostní resorpce.
-mk-