Jiráková A, Vojáčková N, Göpfertová D, Hercogová J. Int J Dermatol. 2012 Jun;51(6):688–92. doi: 10.1111/j.1365-4632.2011.05175.x. IF: 1.142

Dermatovenerologická klinika
Na Dermatovenerologické klinice vznikla studie hodnotící kvalitu života českých dětí s atopickou dermatitidou (AD) a jejich rodin. Všichni účastnící studie, tj. 203 dětí a 202 rodičů, vyplňovali následující dotazníky: Infants' Dermatitis Quality of Life Index (IDQOL); Children's Dermatology Life Quality Index (CDLQI) a Dermatitis Family Impact questionnaire (DFI). Studie potvrdila, že AD významně zhoršuje kvalitu života postižených dětí všech věkových skupin a také kvalitu života jejich rodin.
Hlavní autorky článku, MUDr. Anny Jirákové, Ph.D., jsme se zeptali, co konkrétně u dětí s AD snižuje jejich kvalitu života:
Atopická dermatitida (AD) je nejčastějším zánětlivým onemocněním dětského věku. AD je onemocněním chronického charakteru, které může mít výrazný fyzický a psychický vliv na kvalitu života nemocného jedince a jeho rodiny. Závažnost AD je dána nejen rozsahem či intenzitou objektivních a subjektivních příznaků, ale i průběhem, komplikacemi a dopadem na kvalitu života. Velmi časté exacerbace či kontinuální průběh bez remisí, postižení partií omezujících práceschopnost a soběstačnost (ruce) či psychosociálně hendikepujících (obličej), časté kožní infekce s případnou diseminací a příslušnými riziky, pruritus vedoucí k výrazným poruchám spánku s následnou sníženou výkonností a dalšími sociálními a psychosomatickými důsledky a také často nedostatečná odpověď na léčbu ústí ve značné snížení kvality života postiženého jedince. Situace se stává ještě více složitou při postižení dítěte. Nemocné dítě v rodině znamená v podstatě nemocnou rodinu. Velmi výrazně snížená je kvalita života jak samotného dítěte, tak i členů jeho rodiny. V naší studii z analýzy jednotlivých otázek vyplynulo, že nejhorší hodnocení (nejvyšší skóre = nejvíc negativní vliv na kvalitu života) měla ve všech věkových skupinách otázka č. 1. Byla to otázka ohledně „svědění a škrábání“. Ve skupině nejmladších dětí následovaly otázky číslo 10 „problémy s koupáním“ a číslo 3 „uložení dítěte ke spánku“. V obou skupinách starších dětí to byly otázky ohledně „pocitu rozčílení, smutku“ (číslo 2) a „ovlivnění spánku“ (číslo 9).
-Michaela Kotrová-